eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Forma opodatkowania: podatek liniowy w 2014 r.

Forma opodatkowania: podatek liniowy w 2014 r.

2013-10-29 13:23

Przeczytaj także: W 2014 r. podatek liniowy opłaca się od 100 tys. zł dochodu


Ponadto w stosunku do dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym nie można skorzystać z niemalże wszelkich dostępnych ulg podatkowych (poza wskazanymi wyżej wpłatami na IKZE), do których to mają przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Można tutaj wymienić m.in. ulgę na dzieci, rehabilitacyjną, ulgę na krew, darowizny na kościół, OPP czy też ulgę internetową. Liniowiec nie skorzysta także z ulg, do których nabył prawa w latach wcześniejszych (takich jak ulga odsetkowa, remontowa, budowlana, za wyszkolenie ucznia). Z ulg tych przedsiębiorca będzie mógł jednak skorzystać, jeżeli poza dochodami opodatkowanymi podatkiem liniowym uzyskał także inne, opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej bądź ryczałtem ewidencjonowanym (przy tych ostatnich jednak nie przysługuje ulga na dzieci).

Nie wszystkie preferencje podatkowe zostały im jednak odebrane. Jak już wskazano wyżej, dochód przed opodatkowaniem może zostać obniżony o zapłacone w danym roku przez przedsiębiorcę składki na jego ubezpieczenie społeczne oraz takie ubezpieczenie osób z nim współpracujących. Od dochodu takiego może on także odliczyć poniesione wcześniej w ramach tego samego źródła straty oraz dokonane w danym roku wpłaty na IKZE. Sam podatek zaś może zostać pomniejszony o zapłacone składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (co zostało omówione wyżej). Liniowiec może także zadecydować o przeznaczeniu 1% jego podatku należnego, wynikającego z zeznania rocznego, na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Ograniczenia w wyborze podatku liniowego
Z opodatkowania przychodów z firmy podatkiem liniowym może skorzystać szersze grono przedsiębiorców, aniżeli ma to miejsce przy karcie podatkowej czy też ryczałcie ewidencjonowanym. Przede wszystkim nie ma tutaj żadnych limitów kwotowych, po przekroczeniu których traci się prawo do tej formy opodatkowania. W odróżnieniu od ryczałtu czy karty podatkowej, nie jest też ważny rodzaj wykonywanych czynności w ramach prowadzonej firmy. Nie występuje tutaj także limit zatrudnianych pracowników czy formy ich zatrudnienia (co ma niebagatelne znaczenie przy karcie podatkowej).

Niemniej jedno ograniczenie dla liniowców ustawodawca zachował. Zgodnie bowiem z art. 9a ust. 3 updof, jeżeli podatnik, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w tym roku prawo do podatku liniowego i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Co za tym idzie, wykonywanie na rzecz byłego czy obecnego pracodawcy tych samych czynności zarówno w ramach firmy jak i w oparciu o umowę o pracę, dyskwalifikuje zastosowanie podatku liniowego do przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Warto także pamiętać o niedogodności, którą ustawodawca zawarł w art. 9a ust. 5 updof. Otóż jeżeli podatnik:
  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej

- wybór opodatkowania podatkiem liniowym, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy updof.

Co za tym idzie, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w postaci kilku firm (np. na własne nazwisko i jako wspólnik spółki jawnej), ustawodawca zabrania zastosowania do jednej z nich podatku liniowego, do drugiej natomiast skali podatkowej (wybór podatku liniowego powoduje, że ta forma opodatkowania rozciąga się na wszystkie działalności gospodarcze przedsiębiorcy, do których mają zastosowanie przepisy updof). Niemniej z drugiej strony prawodawca nie przewidział takiego ograniczenia przy formach uproszczonych. Co za tym idzie, jedna firma przedsiębiorcy może być opodatkowana podatkiem liniowym, zaś druga ryczałtem ewidencjonowanym, oczywiście pod warunkiem, że przedsiębiorstwa te są prowadzone pod różnymi formami prawnymi.

Wybór liniowego
Podatek liniowy jest fakultatywną formą opodatkowania, o wyborze której trzeba zawiadomić fiskusa. Przedsiębiorcy dopiero co otwierający firmę, stosownego zgłoszenia dokonują na formularzu CEIDG-1. Pozostali zaś składają w tym zakresie naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne oświadczenie w formie pisemnej (brak ustawowego formularza). O wyborze podatku liniowego podatnik musi fiskusa zawiadomić w terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego. Tym samym przedsiębiorcy, którzy chcą tę formę opodatkowania wybrać na rok 2014, oświadczenie winni złożyć najpóźniej do 20 stycznia 2014 r. Po tej dacie złożonego oświadczenia nie można zmienić (ewentualnie złożenie go nie będzie wywoływać żadnych skutków prawnych na ten rok), a co za tym idzie, nie będzie także możliwa zmiana formy opodatkowania. Niemniej przedsiębiorca może utracić prawo do podatku liniowego, jeżeli spełni przesłankę negatywną wynikającą z opisanego wyżej art. 9a ust. 5 updof.

Dokonany wybór formy opodatkowania jest przy tym ważny także w latrach następnych. Tym samym przedsiębiorca, który obecnie jest opodatkowany podatkiem liniowym i zamierza rozliczać się z fiskusem w ten sposób także w roku następnym, nie musi składać w urzędzie żadnego nowego oświadczenia. To będzie wymagane jedynie w przypadku zmiany formy opodatkowania (o ile zostanie złożone w ustawowym terminie, tj. do 20 stycznia danego roku podatkowego).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: