eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwolnienie podmiotowe z VAT: zmiany na 2014 rok

Zwolnienie podmiotowe z VAT: zmiany na 2014 rok

2013-11-04 12:17

Zwolnienie podmiotowe z VAT: zmiany na 2014 rok

Zwolnienie podmiotowe z VAT: zmiany na 2014 rok © Yong Hian Lim - Fotolia.com

W roku 2014, podobnie jak i obecnie limit zwolnienia podmiotowego w podatku VAT będzie wynosił 150 000 zł. Część przepisów ulega jednak w przyszłym roku gruntownej nowelizacji. Warto zatem poznać zasady, jakie będą obowiązywały drobnych przedsiębiorców zamierzających korzystać z tego zwolnienia, czy też do niego powrócić.
Zwolnienie podmiotowe (z uwagi na wysokość obrotów) zostało określone w art. 113 ustawy o VAT. Z początkiem 2014 r. jego większa część zostanie znowelizowana. Zmiany nie są drastyczne, momentami nawet kosmetyczne, niemniej nie wszystkie zasady będą takie jak wcześniej.

I tak w dalszym ciągu zwolnieni z podatku VAT będą podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł (do wartości tej sprzedaży przy tym nie wlicza się kwoty podatku). Co ważne, w przyszłym roku zwolnienie podmiotowe ma być adresowane nie do podatnika, ale do jego „sprzedaży”.
Zgodnie ze znowelizowanym ust. 2 przytoczonego przepisu do wartości sprzedaży branej pod uwagę przy określaniu wysokości limitu nie będzie się wliczać:
 1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
 2. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
  a) transakcji związanych z nieruchomościami,
  b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
  c) usług ubezpieczeniowych
  - jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
 3. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Powyższy katalog został przez ustawodawcę w całości określony na nowo i istotnie różni się od stanu prawnego mającego zastosowanie do końca 2013 r. (obecnie chociażby przy ustalaniu przysługującego limitu bierze się pod uwagę WDT czy sprzedaż wysyłkową z i na terytorium kraju).

fot. Yong Hian Lim - Fotolia.com

Zwolnienie podmiotowe z VAT: zmiany na 2014 rok

W roku 2014, podobnie jak i obecnie limit zwolnienia podmiotowego w podatku VAT będzie wynosił 150 000 zł. Część przepisów ulega jednak w przyszłym roku gruntownej nowelizacji.


Tak jak wcześniej, podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego będą mogli z niego zrezygnować. O rezygnacji należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego (na formularzu VAT-R) przed miesiącem, w którym rezygnacja ta ma nastąpić. Podatnicy rozpoczynający w trakcie roku wykonywanie działalności zaś zawiadomienie o rezygnacji ze zwolnienia będą musieli złożyć przed dniem wykonania pierwszej czynności.

Kolejna zmiana dotyczy określenia momentu utraty prawa do zwolnienia. Termin ten został doprecyzowany. Otóż jeżeli wartość sprzedaży przekroczy kwotę 150 000 zł, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Oznacza to, że cała czynność, która spowodowała przekroczenie wskazanego limitu, będzie opodatkowana podatkiem VAT (a nie tylko ta jej część, która przypada ponad limit, jak ma to miejsce obecnie). Oczywiście w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku limit ten będzie liczony proporcjonalnie do okresu prowadzenia tej działalności.

Ponadto z art. 113 ust. 5 ustawy wykreślono obowiązek sporządzania na dzień utraty prawa do zwolnienia spisu z natury zapasów towarów i przedkładania go do urzędu skarbowego w celu odliczenia podatku naliczonego od zakupów tych towarów dokonanych przed utratą zwolnienia, a nie sprzedanych do dnia jego utraty. Dodajmy, że obecnie obniżenia podatku VAT od zakupów dokonanych przed utratą zwolnienia, a nie sprzedanych na ten dzień dokonuje się za zgodą naczelnika urzędu skarbowego pod warunkiem sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych na dzień utraty ze zwolnienia oraz przedłożenia go w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia. W przyszłym roku zatem takiego spisu sporządzać już nie będzie trzeba, aby odliczyć podatek VAT od zakupów dokonanych przed utratą prawa do zwolnienia a niesprzedanych.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.