eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2014 r. sprzedaż używanego samochodu osobowego z VAT

W 2014 r. sprzedaż używanego samochodu osobowego z VAT

2013-11-04 12:16

W 2014 r. sprzedaż używanego samochodu osobowego z VAT

W 2014 r. sprzedaż używanego samochodu osobowego z VAT © Africa Studio - Fotolia.com

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza między innymi szereg zmian w zakresie czynności uznawanych za zwolnione z podatku od towarów i usług. Do końca 2013 roku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z opodatkowania zwolniona jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przeczytaj także: Sprzedaż towarów kupionych bez VAT a wykorzystywanych w firmie

Definicja towarów
Przez towary używane na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy o VAT rozumie się natomiast ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że pojęcie towarów nie ogranicza się jedynie do towarów handlowych, ale swoim zakresem obejmuje również środki trwałe, czy też wyposażenie przedsiębiorstwa. W związku z tym sprzedaż firmowego majątku również traktowana jest jako dostawa towarów. Zmiany w ustawie o VAT dotyczą zatem nie tylko przedsiębiorców handlujących towarami, ale także tych, którzy zamierzają sprzedać firmowy majątek.

Przykład: podatnik dokonał zakupu używanej maszyny od osoby prywatnej, w celu użytkowania jej w działalności gospodarczej. Po upływie 7 miesięcy od zakupu, postanowił sprzedać tę maszynę i, zgodnie z przysługującym mu prawem, skorzystać ze zwolnienia z VAT. Tak więc w wyniku tej sprzedaży podatnik nie zapłaci podatku od towarów i usług.

Tak wygląda sytuacja w świetle przepisów obowiązujących do końca 2013 r.

Koniec ze zwolnieniem
Od 1 stycznia 2014 r. określone w ustępie 1 pkt. 2 zwolnienie utraci moc. Zapis ten zyska nowe brzmienie, natomiast ust. 2 (zawierający definicję towarów używanych) zostanie wykreślony. Art. 43 ust. 1 będzie zwalniał od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tak więc nowe przepisy likwidują w zupełności pojęcie towarów używanych, a ograniczają/dają prawo do zwolnienia z VAT tylko co do towarów wykorzystywanych na cele działalności zwolnionej.

Powyższy przepis oznacza, że wykorzystanie danego towaru do działalności opodatkowanej lub mieszanej spowoduje konieczność opodatkowania jego dostawy, przy czym nie ma tu znaczenia fakt, czy istniało prawo do odliczenia przy jego nabyciu czy też nie.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

W 2014 r. sprzedaż używanego samochodu osobowego z VAT

Nowe przepisy likwidują w zupełności pojęcie towarów używanych, a ograniczają/dają prawo do zwolnienia z VAT tylko co do towarów wykorzystywanych na cele działalności zwolnionej.


Opodatkuj nawet, jeżeli nie odliczyłeś VAT
Zatem w 2014 roku w kwestii zwolnienia z VAT nastąpi zasadnicza zmiana. W świetle nowego brzmienia art. 43 ust. 2 podatnik, o którym mowa w przykładzie, chcąc sprzedać wcześniej zakupioną (bez prawa do odliczenia) używaną maszynę będzie musiał transakcję tę opodatkować podatkiem od towarów i usług. Podstawą opodatkowania będzie w tym przypadku cena sprzedaży.

Podobnie w przypadku, gdy podatnik wprowadza na środki trwałe firmy majątek prywatny np. samochód osobowy, użytkuje ten pojazd w działalności przez rok bądź dwa, a następnie postanawia go sprzedać. Na bazie obecnych przepisów transakcja taka korzystałaby ze zwolnienia z VAT, natomiast od stycznia 2014 r. będzie ona podlegała opodatkowaniu stawką 23% VAT.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: