eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Koszty podatkowe od umorzenia akcji w darowiźnie

Koszty podatkowe od umorzenia akcji w darowiźnie

2013-12-06 13:07

Koszty podatkowe od umorzenia akcji w darowiźnie

Koszty podatkowe od umorzenia akcji w darowiźnie © lightwavemedia - Fotolia.com

Dochód z tytułu umorzenia automatycznego akcji stanowi dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany stawką 19%. Spółka jako płatnik będzie obowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego uwzględniając przy obliczeniu podstawy opodatkowania koszt w wysokości rynkowej wartości umarzanych akcji ustalony na dzień dokonania darowizny - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 07.11.2013 r. nr IPTPB1/415-524/13-4/DS.

Przeczytaj także: Umorzenie przymusowe udziałów w darowiźnie a podatek dochodowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Akcjonariuszami spółki akcyjnej są osoby fizycznej. Planowane jest umorzenia automatyczne akcji spółki. Umarzana akcje mogły być nabyte przez akcjonariusza w drodze darowizny. Akcjonariusze są polskimi rezydentami podatkowymi. Zadano pytanie, cz wy przypadku umorzenia automatycznego akcji nabytych przez osoby fizyczne w drodze darowizny, spółka - obliczając i następnie pobierając jako płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych należny od akcjonariuszy będących osobami fizycznymi - może uwzględnić przy obliczeniu podstawy opodatkowania koszt w wysokości rynkowej wartości umarzanych akcji ustalony na dzień dokonania darowizny? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Instytucja umorzenia akcji akcjonariusza spółki kapitałowej została uregulowana w art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030).

Stosownie do art. 359 tej ustawy, akcje mogą zostać umorzone w jeden z trzech sposobów, tj. w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi (umorzenie automatyczne), za zgodą wspólnika w drodze nabycia akcji lub udziałów przez spółkę w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). W każdym z tych trzech przypadków, dochodzi do umorzenia akcji. Zgodnie z art. 359 § 2 ksh, umorzenie wymaga uchwały walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników), określającej w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umarzane akcje bądź uzasadnienie umorzenia bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.

fot. lightwavemedia - Fotolia.com

Koszty podatkowe od umorzenia akcji w darowiźnie

Dochód z tytułu umorzenia automatycznego akcji stanowi dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany stawką 19%. Spółka jako płatnik będzie obowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego uwzględniając przy obliczeniu podstawy opodatkowania koszt w wysokości rynkowej wartości umarzanych akcji ustalony na dzień dokonania darowizny.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy stanowi, że źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Stosownie do art. 24 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych - jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Według art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d.

Powyższe zastrzeżenie oznacza, że w określonych sytuacjach opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d ww. ustawy.

Zgodnie z art. 24 ust. 5d ww. ustawy, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

W świetle powyższego, w przypadku umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia.

Należy przyjąć, że wartość tę ustala się zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93 poz. 768 ze zm.), który w ust. 1 stanowi, iż wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw, a wartość praw do wkładów oszczędnościowych - w wysokości tych wkładów.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: