eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Definicja próbki towaru na gruncie podatku VAT

Definicja próbki towaru na gruncie podatku VAT

2013-12-16 13:16

Definicja próbki towaru na gruncie podatku VAT

Definicja próbki towaru na gruncie podatku VAT © adam88xx - Fotolia.com

Nieodpłatne przekazanie towaru, przy nabyciu/wytworzeniu którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia całości lub części podatku VAT, jest traktowane tak samo jak sprzedaż. Oznacza to, że przekazanie takie podatnik powinien opodatkować stosując właściwą stawkę VAT. Od reguły tej występują pewne wyjątki. Chodzi tu oczywiście o prezenty małej wartości i próbki, jeżeli przekazanie ich następuje na cele związane z działalnością podatnika.

Przeczytaj także: Kiedy przekazanie próbek towarów nie podlega VAT?

Zgodnie z art. 7 ust. 7 ustawy o VAT próbką jest identyfikowalny jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielka ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:
  1. ma na celu promocję tego towaru oraz
  2. nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie, aby towar mógł zostać uznany za próbkę i jego przekazanie nie podlegało opodatkowaniu.

Przykłady, kiedy w rzeczywistości mamy do czynienia z próbką, wymienił podsekretarz stanu z Ministerstwa Finansów Maciej Grabowski, udzielający odpowiedzi na interpelację nr 20686.
I tak w świetle powyższej definicji, za próbki mogą być uznane książki, w tym egzemplarze do recenzji, oraz płyty (jeżeli zostaną spełnione określone w proponowanym przepisie warunki). Innym przykładem mogą być próbki towarów spożywczych, które klienci mogą spożyć np. w ramach prezentacji danego towaru w sklepie, ale niewątpliwie nie zaspokajają one potrzeb potencjalnego klienta w zakresie tych towarów.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Definicja próbki towaru na gruncie podatku VAT

Nieodpłatne przekazanie towaru, przy nabyciu/wytworzeniu którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia całości lub części podatku VAT, jest traktowane tak samo jak sprzedaż. Oznacza to, że przekazanie takie podatnik powinien opodatkować stosując właściwą stawkę VAT.


Definicja próbki nie obejmuje przy tym towarów lub ich niewielkich ilości przekazywanych w celu przeprowadzenia testów, badań i analiz służących do określenia właściwości fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych oraz biologicznych. Niemniej nieodpłatne przekazywanie egzemplarzy towaru lub niewielkich jego ilości w powyższych celach nie podlega co do zasady opodatkowaniu VAT, gdyż celem takiego przekazania nie jest w ogóle konsumpcja.

W odpowiedzi na interpelację podkreślono przy tym, że obecna definicja próbki zawarta w ustawie o VAT jest w sposób pełniejszy dostosowana do prawa unijnego. Wykorzystując doprecyzowanie tego pojęcia dokonane przez Trybunał Sprawiedliwości UE (wyrok z dnia 30 września 2010 r. w sprawie C-581/08 EMI Group), ustawodawca stworzył obecnie obowiązujące brzmienie definicji próbki, obejmując zakresem tego pojęcia identyfikowalne jako próbka egzemplarze towaru spełniające warunki określone w art. 7 ust. 7 ustawy o VAT. Podsekretarz stanu wskazał przy tym, że w powyższym wyroku TSUE uznał za zgodne z prawem unijnym postępowanie państwa członkowskiego polegające na nakładaniu na podatników rozprowadzających próbki dla potrzeb swego przedsiębiorstwa obowiązku zastosowania zabezpieczeń pozwalających zapobiegać ryzyku wykorzystywania próbek w sposób stanowiący nadużycie. Zabezpieczenia takie mogą przykładowo obejmować obowiązek umieszczania nalepki informującej, że dany towar jest próbką, albo zamieszczania w umowach postanowień przewidujących odpowiedzialność cywilną pośredników, takich jak „popularyzatorzy”, którzy otrzymują próbki w celu ich przekazywania innym osobom (pkt 38 wyroku). W związku z tym przy wprowadzaniu definicji próbki odwołano się do identyfikowalnych jako próbka egzemplarzy towarów lub ich niewielkich ilości mających na celu promocję ich sprzedaży.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: