eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Czynsz najmu samochodu osobowego poza kilometrówką

Czynsz najmu samochodu osobowego poza kilometrówką

2013-12-21 09:03

Czynsz najmu samochodu osobowego poza kilometrówką

Czynsz najmu samochodu osobowego poza kilometrówką © Kurhan - Fotolia.com

Czynsz za najem samochodu nie powinien być traktowany na równi z kosztami eksploatacyjnymi, które podlegają ograniczeniom wynikającym z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 03.12.2013 r. nr IPTPB3/423-356/13-2/KJ.

Przeczytaj także: Wynajem samochodu osobowego: czynsz poza kilometrówką

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka w prowadzonej działalności wykorzystuje samochód osobowy, który nie stanowi jej majątku. Podstawą jego używania jest umowa najmu. Oprócz kosztów czynszu za najem samochodu, spółka ponosi także inne wydatki związane z jego eksploatacją (paliwo, opłaty za przejazd autostradą, opłaty parkingowe itp.). Wydatki te są dokumentowane fakturami lub rachunkami wystawianymi na spółkę. Osoba użytkująca samochód prowadzi dla niego ewidencję przebiegu pojazdu. Zadano pytanie, czy czynsz najmu wskazanego samochodu nie mieści się w kategorii wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i może być rozliczany w kosztach na zasadach ogólnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to jest następujące:

„(…) Zdaniem Wnioskodawcy, czynsz najmu jako koszt umożliwiający użytkowanie samochodu i poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nie mieści się w kategorii wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.), gdyż nie jest kosztem używania samochodu, a tym samym nie jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodów w ograniczonej wysokości, a na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Czynsz najmu samochodu osobowego poza kilometrówką

Czynsz za najem samochodu nie powinien być traktowany na równi z kosztami eksploatacyjnymi, które podlegają ograniczeniom wynikającym z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.


Odnosząc to do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 51 ww. ustawy można zauważyć, że dotyczy on wyłącznie wydatków z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących majątku podatnika, a więc kosztów posługiwania się tym samochodem, wykorzystywania go. Zdaniem Wnioskodawcy ograniczenie to nie odnosi się do wydatków poniesionych na uzyskanie możliwości używania samochodu w postaci nabycia określonego tytułu, uprawniającego do jego używania takich jak czynsz najmu. W związku z powyższym do wydatków z tytułu kosztów używania samochodu można zakwalifikować wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne, w odróżnieniu jednak od wydatków ponoszonych na uzyskanie samego tytułu prawnego, umożliwiającego używanie samochodu. O ile zatem wydatki na zakup paliwa, opłaty za autostrady, parkingi itp. należą do kosztów używania samochodu, o tyle wydatki ponoszone z tytułu czynszu najmu samochodu do kosztów jego używania już nie należą, są bowiem wydatkami na uzyskanie tytułu prawnego, umożliwiającego używanie samochodu.

Stanowisko takie potwierdzają wyroki: Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 października 2012 r. (II FSK 467/11) „czynsz najmu samochodu nie należy do wydatków eksploatacyjnych, a tym samym nie jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodów w ograniczonej wysokości” oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 marca 2012 r. (II FSK 2030/10) „czynsz najmu samochodów nie mieści się w pojęciu kosztów eksploatacyjnych pojazdu, o jakich mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 updop”.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, że czynsz za najem samochodu nie powinien być traktowany na równi z kosztami eksploatacyjnymi, które podlegają ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, określonych w art. 15 ust. 1 ww. ustawy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: