eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zmiany w podatku VAT 2014: komis

Zmiany w podatku VAT 2014: komis

2013-12-30 13:23

Zmiany w podatku VAT 2014: komis

Zmiany w podatku VAT 2014: komis © kendrysdale - Fotolia.com

Zmiany przepisów ustawy o VAT, które wejdą w życie od 2014 roku obejmą również rozliczających się na podstawie umów komisu. Wydanie towarów przez komitenta (oddający rzecz w komis) komisantowi (prowadzący komis) będzie objęte procedurą szczególną powstania obowiązku podatkowego.

Przeczytaj także: Rząd kopie małe firmy, czyli jazda samochodem osobowym z podatkiem VAT

Obowiązek podatkowy
Do końca roku 2013 w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta, o czym mówi art. 19 ust 16a ustawy o VAT. Oznacza to, że jeżeli w ciągu 30 dni od sprzedaży rzeczy komisant nie przekazał komitentowi zapłaty za sprzedaną rzecz komitent, mimo to, zobowiązany był wykazać podatek VAT należny od dostawy towarów w okresie, w którym minął 30 dzień od dostawy towarów dokonanej przez komisanta. Komitent więc miał obowiązek śledzić:
  • termin wpływu należności (części lub całości zapłaty);
  • datę wydania towaru przez komisanta osobie trzeciej.

Od 2014 roku wydanie towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu spowoduje, że obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty. Usunięto więc zastrzeżenie odnoszące się do terminu otrzymania zapłaty. Obowiązek podatkowy u oddającego rzecz w komis powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty. Zmiana przepisów spowoduje, że komisant już nie będzie zobowiązany śledzić daty wydania rzeczy osobie trzeciej przez prowadzącego komis. Istotnym ze względów podatku VAT będzie już jedynie termin faktycznego otrzymania zapłaty lub jej części. Zastosowanie będzie więc tu miała “czysta” metoda kasowa nie ograniczona wysokością osiąganych przez podatnika obrotów. Obowiązek podatkowy może być więc odroczony w czasie o więcej niż dotychczasowe 30 dni od dnia wydania towarów klientowi komisu.

fot. kendrysdale - Fotolia.com

Zmiany w podatku VAT 2014: komis

Zmiany przepisów ustawy o VAT, które wejdą w życie od 2014 roku obejmą również rozliczających się na podstawie umów komisu. Wydanie towarów przez komitenta (oddający rzecz w komis) komisantowi (prowadzący komis) będzie objęte procedurą szczególną powstania obowiązku podatkowego.


Podstawa opodatkowania
Kolejną zmianą dotyczącą umów komisu jest zmiana przepisów w zakresie określenia podstawy opodatkowania. Od 2014 roku uchylony w całości zostanie art. 30 obecnie obowiązującej ustawy o VAT który to określa wprost co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku umów komisowych:
“Podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami inwestycyjnymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla:
  • (...)
  • komisanta:
    • kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku - w przypadku dostawy towarów osobie trzeciej, na rachunek komitenta,
    • kwota należna wraz z kwotą prowizji, pomniejszona o kwotę podatku - w przypadku dostawy towarów nabytych przez komisanta na rzecz komitenta;
  • komitenta - kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku - w przypadku dostawy towarów dla komisanta; (...)”.

Co istotne w jego miejsce nowe przepisy nie przewidują ustanowić odrębnych artykułów dotyczących określenia podstawy opodatkowania przy umowach komisu. Odniesienie do określenia podstawy opodatkowania przy umowach komisu odnaleźć zatem będzie można jedynie w art. 120 ust 4: “ W przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: