eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od dochodu 2013: darowizny dla OPP

Odliczenia od dochodu 2013: darowizny dla OPP

2014-01-13 13:10

Przeczytaj także: Darowizna zmniejszy roczny podatek dochodowy 2013


Co za tym idzie, jedynie darowizny przekazane na rzecz wymienionych wyżej podmiotów oraz wskazane cele, podlegają odliczeniu w PIT rocznym. Trzeba jednak pamiętać, że w samej ustawie o podatku dochodowym ustawodawca wskazał, że darowizny takie nie mogą być poniesione na rzecz:
  1. osób fizycznych;
  2. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
- tym samym te także nie podlegają odliczeniu.

Do 6% dochodu

W ramach omawianej ulgi nie można odliczyć każdej kwoty darowizny. Maksymalna wartość, jaką można uwzględnić w zeznaniu podatkowym, wynosi 6% dochodu w tym zeznaniu wykazanego (zaś w przypadku podatników rozliczających ryczałt ewidencjonowany jest to 6% wykazanego przychodu). Ponadto jeden limit w powyższej wartości dotyczy aż trzech różnych darowizn, czyli omawianych tutaj na rzecz OPP, na rzecz kultu religijnego oraz na rzecz krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi (nazywanej ulgą na krew). Łącznie wartość tych trzech darowizn w zeznaniu rocznym nie może przekroczyć limitu 6% dochodu/przychodu. Gdy faktyczna wartość jest wyższa, należy ją do tego limitu ograniczyć.

Jakie dokumenty

Ustawodawca dopuszcza przekazywanie darowizn dwojakiego rodzaju: pieniężnych i innych niż pieniężne. W przypadku darowizn pieniężnych, przekazane środki pieniężne winny zostać potwierdzone dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego (nie jest tutaj dopuszczalna inna forma, np. wpłata pieniędzy w kasie wybranej organizacji).

Co się natomiast tyczy darowizn innych niż pieniężne, konieczne jest posiadanie dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Tym samym najlepiej sporządzić tutaj pisemną umowę darowizny (w tym także w formie aktu notarialnego).

Ustawodawca wskazał także, jak liczyć wartość takiej darowizny niepieniężnej. Otóż nakazuje on przyjąć jej wartość rynkową z dnia dokonania darowizny. Tę określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Warto przy tym pamiętać, że organ podatkowy ma prawo zakwestionować wartość darowizny podanej w umowie lub wystąpić o taką zmianę do podatnika jeżeli uzna, że określona przez podatnika wartość odbiega od ceny rynkowej.

W przypadku, gdy przedmiotem darowizny na rzecz wybranej organizacji są towary opodatkowane podatkiem VAT, wartością darowizny jest tutaj kwota towarów wraz tym podatkiem w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.

Co się z kolei tyczy darowizn na rzecz organizacji zagranicznych, zgodnie z art. 26 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym prawo do odliczenia takiej darowizny na rzecz organizacji określonej w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, przysługuje podatnikowi pod warunkiem:
  1. udokumentowania przez podatnika oświadczeniem tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, realizującą cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych oraz
  2. istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

W załączniku do zeznania podatkowego należy podać kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia a także dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.


WAŻNE

Odliczyć można jedynie darowizny przekazane w danym roku podatkowym. Rozliczając PIT za 2013 r. zatem aby darowiznę uwzględnić, w roku 2013 winna ona zostać przekazana danemu podmiotowi. Nie należy brać pod uwagę kwot przekazanych w roku 2012 (gdy np. nie odliczono pełnej kwoty darowizny z uwagi na ustawowy limit) czy też w roku 2014.

Odliczeniu nie podlegają darowizny, które zostały zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu tudzież zostały podatnikowi zwrócone.

Omawianej ulgi nie należy utożsamiać z przekazaniem 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania rocznego, na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jest to odrębna preferencja (nie ulga), polegająca na prawie do zadysponowania przeznaczeniem 1% swojego podatku należnego, przy czym nie jest ona ulgą podatkową.


Dla kogo odliczenie?

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Wykazuje się ją w załączniku PIT/O i następnie przenosi do zeznania rocznego.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: