eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR

Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR

2014-01-14 13:40

Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR

Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR © serq - Fotolia.com

Wielu przedsiębiorców prowadzi jednoosobowe działalności gospodarcze we własnych lokalach mieszkalnych. Niejednokrotnie zdarza się, że faktury dokumentujące niektóre z kosztów kwalifikowanych jako firmowe, np. czynsz bądź media, wystawiane są na oboje małżonków, gdyż oboje są wskazani jako właściciele lokalu. Jak wówczas rozliczyć tak udokumentowane wydatki?
Wydatek musi stanowić koszt uzyskania przychodów
W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy wydatek będzie stanowił koszt uzyskania przychodów. Aby można było go za taki uznać musi spełnić szereg warunków określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Po pierwsze - musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, po drugie - nie może być wymieniony w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 23 ustawy.

Faktura na oboje małżonków, gdy jedno z nich prowadzi działalność w lokalu
W sytuacji, gdy małżonków łączy wspólność majątkowa a wydatek spełnia wymogi art. 22 ust. 1 ustawy o PIT wówczas faktura co do zasady może w całości zostać ujęta w kosztach podatkowych. Jednak, aby wydatek mógł w pełnej wysokości stanowić koszt uzyskania przychodów lokal (użytkowy lub mieszkalny) musi być wykorzystywany do celów działalności gospodarczej. Wówczas podstawą ujęcia wydatku w KPiR jest otrzymana faktura.

Natomiast, gdy lokal jest wykorzystywany zarówno do celów mieszkalnych, jak i prowadzenia działalności, wówczas należy dokonać odpowiedniego podziału kosztów. Z reguły stosowana jest proporcja powierzchni wykorzystywanej do celów działalności w stosunku do całości mieszkania. W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów konieczne jest sporządzenie dowodu wewnętrznego, pod który należy podpiąć fakturę wraz z wyliczeniami i potwierdzeniem zapłaty.

fot. serq - Fotolia.com

Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR

Gdy lokal jest wykorzystywany zarówno do celów mieszkalnych, jak i prowadzenia działalności, wówczas należy dokonać odpowiedniego podziału kosztów.


Faktura na oboje małżonków, gdy oboje prowadzą działalność w mieszkaniu
Jeżeli w lokalu swoją działalność prowadzi każde z małżonków (których łączy ustawowa wspólność majątkowa) i jest on przeznaczony jedynie na te cele, wówczas koszt z faktury powinien zostać odpowiednio podzielony (50:50).

Natomiast, gdy lokal jest wykorzystywany także do celów mieszkaniowych, należy dokonać odpowiedniego podziału kosztów dla każdego z małżonków korzystając z proporcji. W celu ustalenia procentowego wskaźnika należy podzielić powierzchnię przeznaczoną pod działalności przez ogólną powierzchnię lokalu. Wyliczenia należy dokonać dla każdego z małżonków oddzielnie.

W tym przypadku również w celu ujęcia wydatku w kosztach firmowych niezbędne będzie sporządzenie dowodu wewnętrznego pod który podatnik powinien podpiąć fakturę wraz z wyliczeniami i potwierdzeniem zapłaty.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: