eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR

Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR

2014-01-14 13:40

Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR

Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR © serq - Fotolia.com

Wielu przedsiębiorców prowadzi jednoosobowe działalności gospodarcze we własnych lokalach mieszkalnych. Niejednokrotnie zdarza się, że faktury dokumentujące niektóre z kosztów kwalifikowanych jako firmowe, np. czynsz bądź media, wystawiane są na oboje małżonków, gdyż oboje są wskazani jako właściciele lokalu. Jak wówczas rozliczyć tak udokumentowane wydatki?

Przeczytaj także: Samochód używany jako towar handlowy w księdze podatkowej

Wydatek musi stanowić koszt uzyskania przychodów
W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy wydatek będzie stanowił koszt uzyskania przychodów. Aby można było go za taki uznać musi spełnić szereg warunków określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Po pierwsze - musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, po drugie - nie może być wymieniony w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 23 ustawy.

Faktura na oboje małżonków, gdy jedno z nich prowadzi działalność w lokalu
W sytuacji, gdy małżonków łączy wspólność majątkowa a wydatek spełnia wymogi art. 22 ust. 1 ustawy o PIT wówczas faktura co do zasady może w całości zostać ujęta w kosztach podatkowych. Jednak, aby wydatek mógł w pełnej wysokości stanowić koszt uzyskania przychodów lokal (użytkowy lub mieszkalny) musi być wykorzystywany do celów działalności gospodarczej. Wówczas podstawą ujęcia wydatku w KPiR jest otrzymana faktura.

Natomiast, gdy lokal jest wykorzystywany zarówno do celów mieszkalnych, jak i prowadzenia działalności, wówczas należy dokonać odpowiedniego podziału kosztów. Z reguły stosowana jest proporcja powierzchni wykorzystywanej do celów działalności w stosunku do całości mieszkania. W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów konieczne jest sporządzenie dowodu wewnętrznego, pod który należy podpiąć fakturę wraz z wyliczeniami i potwierdzeniem zapłaty.

fot. serq - Fotolia.com

Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR

Gdy lokal jest wykorzystywany zarówno do celów mieszkalnych, jak i prowadzenia działalności, wówczas należy dokonać odpowiedniego podziału kosztów.


Faktura na oboje małżonków, gdy oboje prowadzą działalność w mieszkaniu
Jeżeli w lokalu swoją działalność prowadzi każde z małżonków (których łączy ustawowa wspólność majątkowa) i jest on przeznaczony jedynie na te cele, wówczas koszt z faktury powinien zostać odpowiednio podzielony (50:50).

Natomiast, gdy lokal jest wykorzystywany także do celów mieszkaniowych, należy dokonać odpowiedniego podziału kosztów dla każdego z małżonków korzystając z proporcji. W celu ustalenia procentowego wskaźnika należy podzielić powierzchnię przeznaczoną pod działalności przez ogólną powierzchnię lokalu. Wyliczenia należy dokonać dla każdego z małżonków oddzielnie.

W tym przypadku również w celu ujęcia wydatku w kosztach firmowych niezbędne będzie sporządzenie dowodu wewnętrznego pod który podatnik powinien podpiąć fakturę wraz z wyliczeniami i potwierdzeniem zapłaty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: