eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Karta podatkowa 2014 to niski podatek przy dużym dochodzie

Karta podatkowa 2014 to niski podatek przy dużym dochodzie

2014-01-20 13:23

Karta podatkowa 2014 to niski podatek przy dużym dochodzie

Karta podatkowa 2014 to niski podatek przy dużym dochodzie © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przedsiębiorca na karcie podatkowej nie musi prowadzić tradycyjnej księgowości i płaci co miesiąc stałą, zazwyczaj niską kwotę podatku. Niestety - także wtedy, gdy firma nie zarabia, a wręcz przynosi straty.

Przeczytaj także: Możliwe formy opodatkowania w 2014 roku

Arytkuł jest z 2014 r. i mógł się zdezaktualizować.

Artykuły traktujące o zasadach rozliczania karty podatkowej w 2015 r. znajdują się tutaj:
-Karta podatkowa 2015: stały podatek przy dużych dochodach
-Karta podatkowa: stawki podatku na rok 2015

20 stycznia jest ostatnim dniem, w którym przedsiębiorcy mogą zdecydować o sposobu rozliczeń z fiskusem. W ramach cyklu „Najlepsza forma opodatkowania” Tax Care przedstawia – po skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie – czwarty, ostatni już sposób na rozliczanie podatków przez przedsiębiorców: kartę podatkową.

Zawsze taki sam podatek
Z karty podatkowej, podobnie jak z ryczałtu ewidencjonowanego, nie skorzystają wszyscy przedsiębiorcy, bowiem i ta forma rozliczeń z fiskusem zależy m.in. od rodzaju prowadzonej działalności. Co więcej, rodzaj działalności ma również wpływ na wysokość podatku, który w przypadku „kartowiczów” nie ma związku z faktycznymi zarobkami przedsiębiorcy. Na wysokość miesięcznych zobowiązań wobec fiskusa wpływa również liczba zatrudnianych pracowników oraz liczba mieszkańców miejscowości, w której działa firma. Generalnie za pomocą karty mogą się rozliczać z fiskusem przede wszystkim prowadzący działalność usługową, wytwórczo-usługową oraz handlową – np. jubilerzy, grawerzy, zegarmistrzowie czy zakłady krawieckie. Sam podatek jest niejako ustalony „z góry” i płatny co miesiąc w tej samej kwocie (oficjalnie decyzję w sprawie wymiaru podatku wydaje naczelnik urzędu skarbowego, ale w oparciu o wytyczne z tabel przygotowanych przez Ministerstwo Finansów).

fot. mat. prasowe

Wybrane miesięczne kwoty podatku dochodowego w formie karty podatkowej

Stawka karty podatkowej zależy od kilku czynników lecz nie od tego, ile przedsiębiorca zarobił. Rodzaj działalności czy liczba pracownika jest za to bardzo ważna.


Kwota podatku „kartowiczów” jest zazwyczaj dosyć niska, szczególnie w najmniejszych miejscowościach. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorcy korzystający z tego sposobu rozliczeń z fiskusem muszą płacić podatek niezależnie od tego, czy faktycznie w danym miesiącu coś zarobili. Tym samym nawet niska kwota podatku może stać się problemem w sytuacji, gdy firma z jakiegoś powodu wpadnie w tarapaty.

Bez księgowości, ale i bez ulg
Przedsiębiorca na karcie podatkowej nie musi prowadzić księgowości, zobowiązany jest jedynie do przechowywania przez 5 lat dokumentów sprzedaży. Nie składa także rocznego zeznania PIT – do końca stycznia musi złożyć tylko PIT-16A z wykazem zapłaconych i odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to zresztą jedyne odliczenie, z jakiego może skorzystać przedsiębiorca, który osiąga tylko dochody z działalności opodatkowanej kartą – oprócz tego nie ma prawa do żadnych odliczeń i ulg podatkowych.


Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać się z fiskusem w formie karty podatkowej, nie mogą prowadzić innej, pozarolniczej działalności gospodarczej, a ich współmałżonek nie może mieć firmy, która działa w tym samym. Nie mogą również zatrudniać osób na umowę zlecenie i o dzieło, tylko na umowę o pracę.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: