eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2013 r.

Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2013 r.

2014-01-22 12:17

Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2013 r.

Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2013 r. © Pio Si - Fotolia.com

Z początkiem 2013 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy w zakresie stosowania ulgi internetowej. Mają one na celu jedno zadanie: stopniowe wygaszanie tego odliczenia. Nowe regulacje powodują, że w PIT za 2013 r. spora część podatników ulgi już nie wykaże. Obecnie bowiem przysługuje ona przez zaledwie dwa lata podatkowe i to tylko tym, którzy wcześniej (za wyjątkiem roku 2012) z niej nie korzystali.
Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda tak samo, jak w latach wcześniejszych. Art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że dochód będący podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym, ulega zmniejszeniu m.in. o wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, przy czym odliczenie z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty 760 zł. Regulacja ta jest taka sama, jak w latach wcześniejszych.

Przy wypełnianiu rocznego PIT-a za rok 2013 odliczyć można jedynie wydatki ponoszone na użytkowanie sieci Internet. chodzi tutaj zatem o wydatki na abonament za stałe łącze, opłaty za dostęp wdzwaniany do Internetu, Internet mobilny w telefonie komórkowym czy wręcz oddzielny abonament na Internet oferowany przez sieci komórkowe.

To podstawowe wydatki, które mogą być odliczone. Niemniej w ramach ulgi odliczyć można także wydatki ponoszone np. w kafejce internetowej za użytkowanie Internetu. Nie jest tutaj przy tym istotne, gdzie faktycznie z Internetu podatnik korzysta (na co trzeba było zwracać uwagę przed 2011 r.), a więc fizyczne miejsce. Niemniej odliczeniu podlegają jedynie wydatki na korzystanie z sieci Internet. Co za tym idzie, w rocznym PIT nie można wykazać kosztów ponoszonych w związku z montażem sieci, jej remontem, zakupem niezbędnego sprzętu technicznego, czy wręcz opłat aktywacyjnych itp.

Ulgę trzeba udokumentować

Bez zmian pozostały także zasady dokumentowania ponoszonych wydatków. I tak zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 2 updof wysokość wydatków z tytułu używania sieci Internet ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Jak nietrudno zauważyć, podstawowym dokumentem uprawniającym do skorzystania z ulgi będzie faktura wystawiona w myśl przepisów VAT-owskich. Niemniej może to być także każdy inny dokument, który zawiera powyższe dane (a więc kto, komu za co oraz ile zapłacił). Nie można przy tym zapominać, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki faktycznie poniesione, a więc faktury, rachunki czy inne dokumenty zapłacone. Warto zatem zadbać o to, aby sprzedawca każdorazowo wystawiał dokument nie tylko potwierdzający korzystanie z Internetu, zawierający minimum wymienionych wyżej informacji, ale również wzmiankę, że za usługi zapłacono. Fakt zapłaty może tutaj oczywiście wynikać z odrębnego dokumentu w postaci przelewu bankowego lub bankowego potwierdzenia zapłaty (jeżeli płatność w taki sposób nastąpiła), czy KP (kasa przyjmie) wystawionego przez sprzedawcę itp.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2013 r.

Przy wypełnianiu rocznego PIT-a za rok 2013 odliczyć można jedynie wydatki ponoszone na użytkowanie sieci Internet. chodzi tutaj zatem o wydatki na abonament za stałe łącze, opłaty za dostęp wdzwaniany do Internetu, Internet mobilny w telefonie komórkowym czy wręcz oddzielny abonament na Internet oferowany przez sieci komórkowe.


Jeżeli z faktury (czy innego dokumentu zawierające niezbędne dane) oraz pozostałych zgromadzonych dowodów nie będzie wynikało, że wydatek został faktycznie poniesiony (a więc zapłacony), z ulgi skorzystać nie będzie można. Ponadto, co także jest niezwykle ważne, odliczyć można jedynie te wydatki, które podatnik poniósł w danym roku (czyli faktury czy rachunki w danym roku zapłacone). Nie jest natomiast istotny okres, za który dana należność została uregulowana.

Nie dla paragonów

Odliczeniu nie podlegają wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet potwierdzone paragonem z kasy fiskalnej. Dowód taki nie zawiera bowiem minimum informacji, o których mowa w art. 26 ust. 7 pkt 4, a więc chociażby informacji o nabywcy usługi. Inaczej jest w przypadku rachunku wystawionego zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej – ten dokument jest tutaj jak najbardziej dopuszczalny.

Limit odliczenia

Bez zmian pozostał także roczny limit odliczenia. Jeden podatnik może maksymalnie odliczyć 760 zł, niemniej nie można zapominać, że w zeznaniu wykazywana jest kwota faktycznie poniesionych wydatków. Jeżeli zatem przykładowo podatnik poniósł faktyczne wydatki w roku 2013 w wysokości 600 zł, taką ich wartość będzie mógł odliczyć w ramach ulgi. Jeżeli jednak wydatki te były wyższe i wynosiły 1 000 zł, w rocznym PIT zostanie wykazana kwota 760 zł (jest to bowiem górny limit odliczenia).

Ile zatem można zaoszczędzić na podatku korzystając z ulgi? Omawiane odliczenie pomniejsza podstawę opodatkowania, od której następnie liczony jest podatek. Przypomnijmy w tym miejscu, że z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych czy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Korzyść podatkowa będzie tutaj tym wyższa, im wyższa będzie stawka podatku mająca zastosowanie do danego dochodu (przychodu u ryczałtowców). I tak zakładając, że podatnik odlicza kwotę 760 zł, przy 32% stawce podatku dochodowego wartość tego podatku zmniejszy się o 243 zł. Największa część społeczeństwa płaci jednak podatek wg stawki 18%. Tutaj korzyść wyniesie 137 zł. Najmniej zaoszczędzą natomiast ryczałtowcy opodatkowani stawką 3%. Ich podatek zmaleje bowiem zaledwie o 23 zł (nie można przy tym zapominać, że przy ryczałcie stawki podatku wahają się pomiędzy 3% a 20% w zależności od rodzaju czynności której dotyczą; podatnik, który oblicza ryczałt wg więcej niż jednej stawki, ulgę rozbija proporcjonalnie pomiędzy wszystkie przychody opodatkowane różnymi stawkami).

 

1 2

następna

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • ulga podatkowana za inrnet

    Roman Karol / 2014-02-27 12:45:31

    Nadal nie rozumiem,Czy posiadając internet mobilny przysługuje mi możliwość odliczenia ulgi za internet.W kolejnych latach t.j.2010 do 2012 włcznie odliczłem ją od dochodu w Pit D.Czy nadal mogę ją odliczyć odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Krzysztof_S. / 2014-03-16 20:12:35

      Niestety nie. Gdyby rok 2012 był pierwszym rokiem odliczenia, to w PIT za rok 2013 (doprecyzujmy, że jest to PIT/O a nie PIT/D) ulgę można byłoby uwzględnić. Skoro jednak z odliczenia korzystano także wcześniej (w opisanym przypadku w roku 2011 czy też 2010), rozliczając się za rok 2013 ulga nie będzie przysługiwać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: