eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rolnik ryczałtowy i świadczenie usług rolniczych w podatku VAT

Rolnik ryczałtowy i świadczenie usług rolniczych w podatku VAT

2014-01-24 13:09

Rolnik ryczałtowy i świadczenie usług rolniczych w podatku VAT

Rolnik ryczałtowy i świadczenie usług rolniczych w podatku VAT © auremar - Fotolia.com

Świadczenie usług rolniczych przez rolników nie wchodzi w zakres działalności rolniczej w myśl ustawy o podatku dochodowym i co za tym idzie, podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Jeżeli usługi takie są świadczone cyklicznie, będą traktowane jako działalność gospodarcza. Czy tak samo jest w podatku VAT? Niestety tutaj sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.

Przeczytaj także: Preferencyjne zasady podatku VAT dla rolnictwa

Ostatnimi czasy wśród rolników bardzo popularne jest otwieranie firmy właśnie w zakresie usług rolniczych. Ponieważ wiąże się to z dużymi wydatkami (zakup maszyn rolniczych niezbędnych do świadczenia takich usług), które są obciążone 23% podatkiem VAT, rejestrują się oni jako podatnicy VAT czynni z tytułu tej działalności, aby VAT od dokonanych zakupów odliczyć. Z drugiej strony część rolników chce tutaj w dalszym ciągu korzystać ze statusu rolnika ryczałtowego w zakresie prowadzonego gospodarstwa rolnego. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Wydaje się że nie.

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 15 ustawy o VAT przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

Pkt 19 przytoczonego przepisu mówi zaś, że rolnik ryczałtowy to rolnik, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

fot. auremar - Fotolia.com

Rolnik ryczałtowy i świadczenie usług rolniczych w podatku VAT

Podatnik świadczący usługi rolnicze nie może łączyć dwóch statusów – podatnika VAT zwolnionego jako rolnik ryczałtowy z tytuł sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności i jednocześnie podatnika VAT czynnego - w pozostałym zakresie działalności rolnej, tj. świadczenia usług rolniczych wymienionych w art. 2 pkt 21 ustawy o VAT.


Dla porządku dodajmy, że art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia z tego podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wskazuje z kolei, że na potrzeby tego podatku działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Tym samym działalność rolnicza na potrzeby VAT-u jest działalnością gospodarczą, która korzysta ze zwolnienia w przypadku jej prowadzenia przez podatnika mającego status rolnika ryczałtowego. Niemniej rolnik taki jest podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą, gdyż tą jest także działalność rolnicza. W ramach działalności rolniczej mieści się z kolei zarówno sprzedaż płodów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego jak i wykonywanie usług rolniczych.

Analizując przytoczone regulacje dochodzimy zatem do wniosku, że nie powinna wystąpić sytuacja, w której rolnik ryczałtowy jednocześnie korzysta ze zwolnienia dla sprzedawanych produktów pochodzących z jego gospodarstwa rolnego i rozlicza podatek VAT na zasadach ogólnych z tytułu świadczenia usług rolniczych. Czy takie stwierdzenie jest słuszne?

Zdaniem organów podatkowych tak. (Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 21.07.2011 r. nr IPTPP1/443-128/11-2/ALN uznał, że rolnik ryczałtowy nie może łączyć dwóch statusów - podatnika VAT zwolnionego jako rolnik ryczałtowy w stosunku do sprzedaży produktów rolnych i jednocześnie podatnika VAT czynnego - w pozostałym zakresie działalności rolniczej, tj. świadczenia usług rolniczych).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: