eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Mundur górniczy a koszty uzyskania przychodu w podatku CIT

Mundur górniczy a koszty uzyskania przychodu w podatku CIT

2014-01-25 06:32

Mundur górniczy a koszty uzyskania przychodu w podatku CIT

Mundur górniczy a koszty uzyskania przychodu w podatku CIT © Starpics - Fotolia.com

Spółka prowadząca działalność gospodarczą w branży górniczej finansuje pracownikom koszty zakupu galowego munduru górniczego, z czego pracownik zwraca jej część poniesionych wydatków. Jak rozliczyć taki zakup oraz późniejszy zwrot na gruncie ustawy o PDOP?

Przeczytaj także: Kiedy odzież (służbowa) w koszty firmy?

Co do zasady uznanie ponoszonego wydatku za koszt dla celów podatku dochodowego na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, wymaga wykazania wpływu tego kosztu na możliwość osiągnięcia przychodu, albo jego zachowania lub zabezpieczenia, przy jednoczesnym braku stosownego wyłączenia wynikającego z art. 16 ust. 1 tej ustawy. Spełnienie pierwszego z wymogów, tj. wykazanie związku z przychodem byłoby możliwe m.in. wówczas, gdy z obowiązujących przepisów wynikałby obowiązek pracodawcy do ponoszenia tego typu kosztu. Z analizy obowiązujących przepisów nie wynika jednak, jakoby pracodawca miał obowiązek finansowania zakupu uroczystego munduru górniczego, a pracownik, któremu pracodawca dobrowolnie sfinansował taki zakup, był zobowiązany do jego noszenia.

W szczególności uregulowania Kodeksu pracy nie pozwalają na przyjęcie kwalifikacji, iż galowy mundur górniczy stanowi odzież ochronną o jakiej mowa w przepisach BHP, którą zapewnia pracodawca na podstawie art. 237(6) § 1 Kodeksu pracy. Zasady związane z noszeniem takiego munduru określa natomiast ustawa o stopniach i mundurach górniczych, która w art. 10 wskazuje, że osoba posiadająca stopień górniczy ma prawo noszenia:
  1. uroczystego munduru górniczego wraz z odznakami stopnia górniczego oraz przyznaną honorową szpadą górniczą;
  2. służbowego munduru górniczego wraz z odznakami stopnia górniczego.

Ustawa ta również stanowi, że osoby posiadające uroczysty mundur górniczy uprawnione są do jego noszenia m.in. podczas: świąt państwowych, Dnia Górnika i innych uroczystości, ceremonii i wystąpień ważnych dla środowiska górniczego (art. 11 ust. 2). Na podstawie art. 13 ust. 1 omawianej ustawy, zakup m.in. munduru górniczego może być finansowany przez jednostkę występującą z wnioskiem o nadanie stopnia górniczego, w wysokości do 67% kosztów jego zakupu, o ile osoba posiadająca taki stopień o to wystąpi.

fot. Starpics - Fotolia.com

Mundur górniczy a koszty uzyskania przychodu w podatku CIT

Zakup m.in. munduru górniczego może być finansowany przez jednostkę występującą z wnioskiem o nadanie stopnia górniczego, w wysokości do 67% kosztów jego zakupu, o ile osoba posiadająca taki stopień o to wystąpi.


Powyższe stwierdzenie o braku obowiązku prawnego pracodawcy do pokrycia kosztów nabycia munduru nie musi wprawdzie oznaczać, że koszt tego rodzaju nie wykazuje związku z przychodami podatnika. Można bowiem argumentować, iż jest to element tradycji związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej w specyficznym zakresie jakim jest górnictwo oraz wykonywaniem zawodu górnika. Niemniej jednak charakter tego munduru, który w tym wypadku jest strojem galowym, wykorzystywanym na szczególne dla górnictwa okazje, może wskazywać, że koszty jego sfinansowania wiążą się z pojęciem reprezentacji, wyłączonej z kosztów uzyskania przychodu mocą art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o PDOP. Jeżeli osoby kultywujące tradycję górniczą i noszące taki mundur na oficjalnych uroczystościach, będą reprezentować zakład pracy na zewnątrz, to może to być postrzegane jako budowanie jej prestiżu oraz element wyróżniający jej pracowników.

Zastosowanie przedstawionej kwalifikacji i wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów tego typu wydatku, spowoduje również, iż uzyskany przez pracodawcę zwrot części kosztów zakupu munduru, nie będzie wiązał się z powstaniem przychodu do opodatkowania, jako że ustawa o PDOP, wyłącza z tej kategorii zwrócone inne wydatki, nie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 12 ust. 4 pkt 6).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: