eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kredyt bankowy a amortyzacja jednorazowa i korekta kosztów

Kredyt bankowy a amortyzacja jednorazowa i korekta kosztów

2014-02-13 12:46

Kredyt bankowy a amortyzacja jednorazowa i korekta kosztów

Kredyt bankowy a amortyzacja jednorazowa i korekta kosztów © bzyxx - Fotolia.com

Przepisy art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie korekty kosztów z tytułu amortyzacji środka trwałego nie mają zastosowania, jeżeli jego zakup został w całości sfinansowany kredytem bankowym i podatnik nie ma zobowiązania wobec sprzedawcy, lecz wobec banku - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.09.2013 r. nr ILPB1/415-661/13-2/AA.

Przeczytaj także: Zakup na raty środka trwałego a korekta kosztów

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni zamierza zakupić urządzenie laserowe do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Zapłata za urządzenie nastąpi przelewem bankowym w ciągu 7 dni od daty wystawienia faktury VAT. Dostawa towaru, wystawienie faktury jak i zapłata, nastąpią w lipcu 2013 roku. Nabyte urządzenie zostanie przyjęte na stan środków trwałych w miesiącu lipcu, kiedy to rozpocznie się też jego użytkowanie. Wnioskodawczyni zamierza od nabytego środka trwałego dokonać amortyzacji jednorazowej. Zakup urządzenia nastąpi przy wykorzystaniu środków z zaciągniętego kredytu. Nie będzie to kredyt kupiecki – udzielony przez sprzedawcę lecz kredyt bankowy z okresem spłaty 24 miesiące. Pierwsza rata zostanie zapłacona w sierpniu 2013 r. zaś ostatnia w lipcu 2015 r. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy w takim przypadku będą miały zastosowanie do niej przepisy ustawy o podatku dochodowym w zakresie korekty kosztów uzyskania przychodu od dokonanego odpisu amortyzacyjnego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

fot. bzyxx - Fotolia.com

Kredyt bankowy a amortyzacja jednorazowa i korekta kosztów

Przepisy art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie korekty kosztów z tytułu amortyzacji środka trwałego nie mają zastosowania, jeżeli jego zakup został w całości sfinansowany kredytem bankowym i podatnik nie ma zobowiązania wobec sprzedawcy, lecz wobec banku.


Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy. Z przepisu art. 22 ust. 1 cyt. ustawy wynika zatem, iż by wydatki poczynione przez podatnika można uznać za koszt uzyskania przychodu, muszą być poniesione w sposób celowy. Podatnik więc podejmując więc decyzję o dokonaniu wydatku, musi być przeświadczony o racjonalności, z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności, wydatkowania środków finansowych.

Jednocześnie zauważyć należy, ze obowiązkiem podatników, jako odnoszących ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 22 ust. 1 ww. ustawy. (…)

W myśl art. 24d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.

Zgodnie z art. 24d ust. 6 ww. ustawy przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych, do tej części odpisów amortyzacyjnych, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.

Jednakże jak wskazano we wniosku na okoliczność zakupu urządzenia zostanie zawarta umowa sprzedaży zobowiązująca nabywcę do dokonania zapłaty pełnej kwoty należnej z tytułu zakupu urządzenia przed dokonaniem jego dostawy w terminie 7 dni od wystawienia faktury. Zatem w przedmiotowej sprawie w momencie dokonania dostawy i zapłaty wynikającej z wystawionej faktury obowiązki finansowe wynikające z umowy sprzedaży zostają zrealizowane przez nabywcę w 100%, a przedmiot sprzedaży staje się jego własnością.

W związku z zakupem Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć z Bankiem umowę kredytową. Umowa kredytowa jest w odrębnym zobowiązaniem Zainteresowanej do spłaty kredytu wobec Banku.

W konsekwencji przepisy art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdą zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ podstawą ujęcia odpisu amortyzacyjnego w kosztach uzyskania przychodu nie jest wartość zakupionego urządzenia wynikająca z zawartej umowy kredytu bankowego, lecz wartość urządzenia na podstawie zawartej umowy sprzedaży, z której wynikające zobowiązanie do zapłaty zostało uregulowane w całości i terminowo na podstawie faktury VAT wystawionej przez dostawcę.

W konsekwencji, Wnioskodawczyni w sytuacji zaistnienia przedstawionego zdarzenia przyszłego nie będzie zobowiązana do dokonania korekty jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w kontekście przepisów art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: