eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek VAT 2013: sprzedaż samochodu osobowego = rejestracja

Podatek VAT 2013: sprzedaż samochodu osobowego = rejestracja

2014-02-24 13:22

Podatek VAT 2013: sprzedaż samochodu osobowego = rejestracja

Sprzedaż samochodu © Africa Studio - Fotolia.com

Sprzedaż w 2013 r. przez podatnika korzystającego ze zwolnienia z podatku VAT samochodu osobowego, a więc towaru, który podlegał opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, powoduje utratę prawa do tego zwolnienia i podatnik winien złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 03.02.2014 r. nr IPTPP4/443-796/13-4/MK

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu osobowego = rejestracja VAT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W 2012 r. podatnik zarejestrował działalność gospodarczą. Podatek dochodowy rozlicza z tego tytułu na zasadach ogólnych, w podatku VAT wybrał zaś zwolnienie podmiotowe i nie dokonał w tym zakresie rejestracji. W styczniu 2012 r. wprowadził na potrzeby tej działalności do ewidencji środków trwałych samochód osobowy, który kupił na cele prywatne w 2008 r. w Niemczech. W kwietniu 2013 r. przedmiotowy środek trwały sprzedał. Do dnia dzisiejszego podatnik prowadzi sprzedaż usług ubezpieczeniowych i jednostkową sprzedaż detaliczną różnych towarów handlowych (garnki, ławki ogrodowe, krzesła ogrodowe). Wnioskodawca zadał pytanie, czy sprzedając ten środek trwały winien zarejestrować się jako podatnik VAT czynny? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Tut. Organ wskazuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego, zatem została wydana w oparciu o przepisy obowiązujące do 31.12.2013 r.

Niniejsza interpretacja dotyczy prawa do zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 i obowiązku rejestracji jako podatnik VAT w związku z sprzedażą samochodu osobowego.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Sprzedaż samochodu

Sprzedaż w 2013 r. przez podatnika korzystającego ze zwolnienia z podatku VAT samochodu osobowego, a więc towaru, który podlegał opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, powoduje utratę prawa do tego zwolnienia i podatnik winien złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.


Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Natomiast towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z ww. przepisami, samochód spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku (art. 29 ust. 1 ustawy).
Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Należy również wskazać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 96 ust. 1 podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: