eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Sprzedaż bonów podarunkowych a przychód w podatku CIT

Sprzedaż bonów podarunkowych a przychód w podatku CIT

2014-03-06 13:32

Sprzedaż bonów podarunkowych a przychód w podatku CIT

Sprzedaż bonów podarunkowych a przychód w podatku CIT © Pixel Embargo - Fotolia.com

Bon jest substytutem pieniądza i umożliwia jedynie zapłatę za świadczenia zrealizowane w przyszłości. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie wydania towaru lub wykonania usługi, gdy właściciel bonu podarunkowego ureguluje nim zapłatę za sprzedany towar lub wykonaną usługę, a fakt taki zostanie zarejestrowany na kasie fiskalnej.

Przeczytaj także: Karta prezentowa: kiedy przychód podatkowy?

O interpretację podatkową do ministra finansów wystąpił przedsiębiorca prowadzący sieć hoteli na terenie Polski. Podatnik zamierza wprowadzić do sprzedaży bony podarunkowe. Będą one wystawione na okaziciela i za ich pośrednictwem klienci będą mieli prawo do bezgotówkowego zakupu usług w hotelach prowadzonych przez podatnika.

Każdy bon podarunkowy będzie miał datę ważności. W przypadku gdy wartość bonu podarunkowego będzie wyższa niż wartość zamówionych usług klient nie otrzyma zwrotu różnicy. Raz wydanego przez podatnika bonu podarunkowego nie można również zwrócić bądź w inny sposób wymienić na gotówkę.

Podatnik chciał wiedzieć, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży bonu podarunkowego. Przedsiębiorca uważał, że otrzymana wpłata środków pieniężnych w związku z nabyciem bonów podarunkowych, nie stanowi zaliczki ani przedpłaty w rozumieniu art. 19 ust. 11 ustawy o CIT. Podatnik twierdził też, że obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie wydania towaru lub wykonania usługi, gdy osoba będąca posiadaczem bonu podarunkowego ureguluje nim zapłatę za sprzedany towar lub wykonaną usługę, a fakt taki zostanie zarejestrowany na kasie fiskalnej.

fot. Pixel Embargo - Fotolia.com

Sprzedaż bonów podarunkowych a przychód w podatku CIT

Bon jest substytutem pieniądza i umożliwia jedynie zapłatę za świadczenia zrealizowane w przyszłości. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie wydania towaru lub wykonania usługi, gdy właściciel bonu podarunkowego ureguluje nim zapłatę za sprzedany towar lub wykonaną usługę, a fakt taki zostanie zarejestrowany na kasie fiskalnej.


Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu przyznał podatnikowi rację. Organ podatkowy wyjaśnił, że na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, za datę powstania przychodu, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1. wystawienia faktury albo
2. uregulowania należności.

Jednocześnie na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT ustawodawca wyłączył z przychodów pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymane lub zwrócone pożyczki (kredyty), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Organ podatkowy wskazał, że w omawianym przypadku nie zachodzi żadna z sytuacji wymienionych w art. 12 ust. 3a ustawy o CIT. Bon nie jest rzeczą, ani prawem majątkowym, nie mieści się także w pojęciu „usługa”. Jest on substytutem pieniądza i umożliwia jedynie zapłatę za świadczenia zrealizowane w przyszłości, które będą polegały na wydaniu towarów/wykonaniu usługi w ramach działalności gospodarczej. Należy zatem uznać, że wydanie (sprzedaż) bonów nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego.

Izba Skarbowa w Poznaniu podzieliła pogląd podatnika, zgodnie z którym przychód powinien być rozpoznany w momencie wydania towaru/wykonania usługi. W konsekwencji nie może być powtórnie rozpoznany w momencie otrzymania zapłaty za zakup bonu przez jego nabywcę. Otrzymaną zapłatę za bon należy traktować jako zaliczkę na poczet późniejszego wydania towaru/wykonania usługi. Tego rodzaju przysporzenia są bowiem wyłączone z przychodów na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT.

Natomiast w sytuacji, gdy w oznaczonym terminie klient nie zrealizuje bonu, spółka rozpozna przychód w wysokości niewykorzystanej przez klienta, na ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Podstawę zaliczenia tej kwoty do przychodów stanowi art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

W przypadku, gdy łączna wartość brutto zakupionych towarów/usług będzie niższa od wartości nominalnej bonu, nadwyżka wartości bonu ponad wartość zakupionych towarów/usług będzie stanowiła przychód podatkowy w momencie wymiany bonu na towar/usługę (w momencie sprzedaży towarów/usług).

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 stycznia 2014 r., nr ILPB3/423-476/13-2/PR


Doradztwo dla księgowych plus wszystko, czego potrzebujesz do bezbłędnego rozliczania Twojej firmy, w jednym miejscu. W Portalu FK www.portalfk.pl indywidualnie skonsultujesz się z ekspertami i otrzymasz dostęp do licznych narzędzi ułatwiających pracę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: