eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek VAT: sprzedaż stali dla rolnika = odwrotne obciążenie

Podatek VAT: sprzedaż stali dla rolnika = odwrotne obciążenie

2014-03-11 13:31

Podatek VAT: sprzedaż stali dla rolnika = odwrotne obciążenie

Podatek VAT: sprzedaż stali dla rolnika = odwrotne obciążenie © Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Sprzedaż wyrobów określonych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT winna być opodatkowana na zasadzie odwrotnego obciążenia niezależnego od tego czy będzie ona dokonywana na rzecz rolnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, czy też na rzecz rolnika ryczałtowego. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14.02.2014 r. nr ITPP3/443-605/13/MD.

Przeczytaj także: Rolnik ryczałtowy gdy zakup z odwrotnym obciążeniem w podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka zajmuje się m.in. sprzedażą materiałów budowlanych, w tym także wyrobów ze stali, które od 1 października 2013 r. zostały objęte systemem odwrotnego opodatkowania (tzw. odwrotne obciążenie). Spółka zadała pytanie, czy w ramach odwrotnego opodatkowania winna ona dokonywać sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT także dla: rolników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni albo zwolnieni (art. 96 ust. 4 ustawy o VAT), rolników ryczałtowych (art. 2 pkt 19 ustawy o VAT), organów władzy publicznej, w tym jednostek samorządu terytorialnego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – zwanej dalej „ustawą” – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Według art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

fot. Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Podatek VAT: sprzedaż stali dla rolnika = odwrotne obciążenie

Sprzedaż wyrobów określonych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT winna być opodatkowana na zasadzie odwrotnego obciążenia niezależnego od tego czy będzie ona dokonywana na rzecz rolnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, czy też na rzecz rolnika ryczałtowego.


Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

W przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 (art. 15 ust. 4 ustawy).

W świetle ust. 6 ww. artykułu, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r. – podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a. dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
b. nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,
c. dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.
Według art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych (art. 96 ust. 2 ustawy).

Podmioty wymienione w art. 15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne (art. 96 ust. 3 ustawy).

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka zajmuje się m.in. sprzedażą hurtową i detaliczną materiałów budowlanych, w tym wyrobów ze stali, które od dnia 1 października 2013 r. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarowi usług zostały objęte systemem odwrotnego opodatkowania.

Na tym tle Spółka powzięła wątpliwość dotyczącą ustalenia podmiotów, na rzecz których sprzedaż wyrobów określonych w załączniku nr 11 do ustawy winna być opodatkowywana na zasadzie odwrotnego obciążenia.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz cytowane regulacje z zakresu podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że – wbrew opinii Spółki – sprzedaż wyrobów określonych w załączniku nr 11 do ustawy winna być opodatkowana na zasadzie odwrotnego obciążenia (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy) niezależnego od tego czy będzie ona dokonywana na rzecz rolnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny (ewentualnie zwolniony), czy też na rzecz rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy. Każdy bowiem z tych podmiotów, wykonując działalność rolniczą posiada status podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

Sprzedaż wyrobów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy na rzecz organów władzy publicznej (w tym jednostek samorządu terytorialnego) może rodzić dwojakie skutki. Zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy. Uzależnione jest to od roli w jakiej – w ramach danej transakcji – występuje organ władzy publicznej. Co do zasady bowiem – jak słusznie zauważyła Spółka – organy takie (albo urzędy obsługujące te organy) nie są uznawane za podatników, jeżeli realizują zadania nałożone na nie odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane. W takiej sytuacji sprzedaż na ich rzecz wyrobów z załącznika nr 11 do ustawy, nie może być objęta systemem odwróconego obciążenia i należy ją opodatkować (po stronie Spółki) stosowną stawką VAT.

Inaczej jednak winna postępować Spółka, w przypadku gdy sprzedaż ww. wyrobów dokonywana będzie na rzecz organów władzy publicznej (albo urzędów obsługujące te organy), które będą je nabywały na potrzeby działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Wówczas bowiem wskazane podmioty występują w charakterze podatników podatku od towarów i usług. Zostaje zatem spełniony warunek, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 lit. c) ustawy („nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15”). W tym kontekście bardzo istotne jest ustalenie charakteru (podatnik, bądź podmiot nie posiadający tego statusu) w jakim (jako nabywca towaru) występuje dany organ władzy publicznej.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: