eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek VAT 2014: wystawianie faktur dla osób prywatnych

Podatek VAT 2014: wystawianie faktur dla osób prywatnych

2014-03-18 13:27

Podatek VAT 2014: wystawianie faktur dla osób prywatnych

Faktura © apops - Fotolia.com

Z początkiem 2014 roku przepisy określające zasady wystawiania faktur w większości zostały przeniesione z rozporządzenia do ustawy. Ustawodawca w zasadzie na nowo zasady te określił, w tym w zakresie ich wystawiania na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W niektórych sytuacjach właściwie podatnicy nie mają w ogóle obowiązku takich dokumentów sporządzać.

Przeczytaj także: Podatek VAT 2014: faktura gdy sprzedaż ciągła

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 106b ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem (czyli w uproszczeniu mówiąc na rzecz innego przedsiębiorcy);
  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Obecnie podatnik nie jest ponadto obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9, a także zwolnionej na podstawie przepisów wykonawczych (rozporządzeń) wydanych na mocy art. 82 ust. 3.

Niemniej, jeżeli z przytoczonych wyżej regulacji nie wynika obowiązek wystawienia faktury, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest jednak obowiązanych wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż towarów i usług, a także otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem tych czynności (poza zapłatą dotyczącą WDT) z wyjątkiem czynności określonych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy. Na żądanie sprzedawca jest obowiązany wystawić także fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną od podatku.
Obowiązek wystawienia faktury występuje tutaj, gdy żądanie jej wystawienia zostanie zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Powyższe reguluje art. 106b ust. 3 ustawy o VAT.

fot. apops - Fotolia.com

Faktura

Z początkiem 2014 roku przepisy określające zasady wystawiania faktur w większości zostały przeniesione z rozporządzenia do ustawy. Ustawodawca w zasadzie na nowo zasady te określił, w tym w zakresie ich wystawiania na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W niektórych sytuacjach właściwie podatnicy nie mają w ogóle obowiązku takich dokumentów sporządzać.


Co za tym idzie, w przypadku sprzedaży na rzecz tzw. osób prywatnych podatnik generalnie nie ma obowiązku wystawienia faktury dokumentującej dokonaną na ich rzecz sprzedaż. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nabywca zgłosi żądanie wystawienia takiego dokumentu w określonym terminie. Żądanie takie nie będzie jednak skuteczne w każdym przypadku. Wyjątkiem są czynności ujęte w przytoczonym już wyżej art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy. Chodzi tutaj mianowicie o
  • dostawę energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego
  • świadczenie usług:
    • telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
    • wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,
    • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
    • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
    • stałej obsługi prawnej i biurowej,
    • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

Te w przypadku sprzedaży na rzecz osób prywatnych fakturą w ogóle nie muszą być udokumentowane. Nie oznacza to jednak, że dokumentów takich sprzedawca nie może wystawić dobrowolnie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: