eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rząd uszczelnia system podatkowy

Rząd uszczelnia system podatkowy

2014-03-18 21:52

Rząd uszczelnia system podatkowy

Podatki © kwakier - Fotolia.com

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął projekty nowelizacji ustaw o CIT i PIT oraz założenia do zmian w Ordynacji podatkowej. Zmiany mają na celu głównie uszczelnienie systemu podatkowego oraz bardziej efektywne zwalczanie nadużyć skarbowych.

Przeczytaj także: Sejm: ulgi prorodzinne do komisji

Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) ma - według rządu - przeciwdziałać odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu przesuwania dochodów do spółek zależnych, zlokalizowanych w rajach podatkowych.

Nowelizacja wprowadza między innymi przepisy przewidujące opodatkowanie dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych. Regulacje te mają przeciwdziałać wyprowadzaniu z Polski zysków przedsiębiorstw przez wykorzystywanie w tym celu spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania.

W nowelizacji zawarto też zasady opodatkowania przychodów z ze świadczeń otrzymywanych przez klientów banków w ramach tzw. cashback. Przychody te będą objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a nie jak obecnie według skali podatkowej.

W przypadku założeń do nowelizacji Ordynacji podatkowej, głównym celem jest również uszczelnienie systemu poboru podatków. Rząd chce m.in. wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, mającej zwalczać sztuczne konstrukcje prawne, wykorzystywane zazwyczaj przez wielkie korporacje do unikania zapłaty podatku.

W przypadku interpretacji podatkowych, rząd proponuje m.in. wprowadzenie „grupowego” wniosku o interpretację, który pozwoli wyjaśnić wątpliwości dotyczące transakcji dla większej liczby podmiotów. W Ordynacji miałaby się również pojawić możliwość zapłaty podatku w imieniu podatnika przez inny podmiot. Maksymalna kwota takiego podatku płaconego przez inną osobę ma wynosić 1000 zł. Jeśli jednak podatek płaciłby małżonek lub inny członek rodziny podatnika, wówczas wspomniany tysiączłotowy limit by nie obowiązywał.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: podatki, CIT, PIT, Ordynacja podatkowa, raje podatkowe

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: