eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

2014-03-20 13:45

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Jak rozliczyć PIT przez Internet? © kozini - Fotolia.com

Na rozliczenie PIT za rok 2013 zostało niecałe półtora miesiąca. Warto pamiętać, że czasy, kiedy PIT-a składało się osobiście w urzędzie skarbowym (czekając w niekończącej się kolejce), gdzie "Pani z okienka" skrupulatnie sprawdzała prawidłowość wypełnienia zeznania oraz wydawała potwierdzenie jego przyjęcia, czy też wysyłania zeznania pocztą, minęły. Także ręczne wypisywanie papierowych formularzy odchodzi do lamusa. Wypiera je technologia informatyczna.
Wypełnianie zeznania rocznego zaczynamy zawsze od zebrania niezbędnych w tym celu informacji. To one bowiem „wskażą” formularz, który musimy złożyć fiskusowi. W przypadku pracowników będzie to PIT-11 z zakładu pracy, prowadzący działalność gospodarczą zaś wykorzystają w tym celu odpowiednie zestawienia, które będą się różnić w zależności od wybranej formy opodatkowania. Generalnie dochody z pracy są rozliczane na zeznaniu PIT-37. Tak samo rozliczymy przychody z umów zlecenie czy o dzieło zawartych z firmami.
Dla przedsiębiorców z kolei właściwym będzie zeznanie PIT-36 (gdy firma jest opodatkowana skalą podatkową). Formularz ten służy również do rozliczenia dochodów z tzw. prywatnego najmu opodatkowanego na zasadach ogólnych, działów specjalnych produkcji rolnej czy dochodów z pracy za granicą. Będzie on także właściwy w przypadku innych przychodów, które zostały uzyskane bez pośrednictwa płatnika, a są opodatkowane skalą podatkową.

Warto przy tym pamiętać, że podatnicy uzyskujący dochody z kilku wymienionych wyżej źródeł, gdy jedno z nich wskazuje na konieczność wypełnienia PIT-36, nie sporządzają dodatkowo zeznania PIT-37. Formularz PIT-36 bowiem zawiera miejsce na wszelkie dochody, dla których ten drugi został przewidziany. Należy w tym przypadku sporządzić tylko jedno zeznanie na druku PIT-36.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, wypełniają z kolei zeznanie PIT-36L. Trzeba przy tym pamiętać, że ten formularz został przewidziany jedynie dla takich dochodów. Co za tym idzie, w przypadku uzyskiwania również innych profitów opodatkowanych na zasadach ogólnych, konieczne będzie dodatkowe wypełnienie zeznania PIT-37 albo PIT-36 w zależności od rodzaju dochodów.

fot. kozini - Fotolia.com

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Nie jest tutaj wymagany podpis elektroniczny – autoryzacji można bowiem dokonać na podstawie określonych informacji (tj. danych podatnika, a w przypadku rozliczających się wspólnie małżonków, danych tego z nich, który w zeznaniu figuruje jako podatnik – a więc został podany jako pierwszy).


Uzyskujący dochody z tzw. kapitałów pieniężnych (czyli np. ze sprzedaży udziałów czy akcji spółek czy wręcz grający na giełdzie) muszą zaś wypełnić formularz PIT-38. Z kolei PIT-39 został przewidziany dla tych, którzy rozliczają dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości.

Do zeznań podatkowych często trzeba dołączyć także odpowiednie załączniki. Część z nich jest obowiązkowa (jak np. PIT/B w przypadku przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową bądź podatkiem liniowym), inne służą wykazaniu ulg i odliczeń, z których chcemy w rocznym PIT skorzystać, a przez to zmniejszyć ostateczne zobowiązanie podatkowe.

Mało kto obecnie wypełnia swojego PIT-a ręcznie, poprzez nanoszenie na papierowym formularzu danych za pomocą długopisu czy pióra. Postępowanie takie jest bowiem bardzo czasochłonne oraz nietrudno w nim o pomyłki (chociażby rachunkowe). Większość podatników wykorzystuje w tym celu dostępne na rynku oprogramowanie, które z reguły jest darmowe, czy też korzysta z rozwiązań udostępnionych przez Ministerstwo Finansów (w postaci e-Deklaracji, czy aplikacji e-Deklaracje Desktop).

Wypełnienie zeznania za pomocą dostępnych narzędzi informatycznych może zająć (w przypadku „standardowych” PIT-ów) zaledwie kilka minut i nie powinno sprawić większych trudności nawet osobom, które na co dzień z podatkami nie mają styczności. Programy te mają bowiem dołączone obszerne opisy i objaśnienia co i gdzie wpisać, czy wręcz wbudowany kreator, który prowadzi „za rękę” na poszczególnych etapach wypełniania PIT-a.

Tak wypełnione zeznanie podatnik może wydrukować i podpisać, a następnie zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą, czy też skorzystać z tzw. wysyłki elektronicznej, która również jest niezwykle prosta, a nie wymaga wychodzenia z domu.

Ustawodawca bowiem już od kilku lat umożliwia taki sposób rozliczenia dla wszystkich formularzy zeznań rocznych składanych przez osoby fizyczne. Co niezwykle ważne, nie jest tutaj wymagany podpis elektroniczny – autoryzacji można bowiem dokonać na podstawie określonych informacji (tj. danych podatnika, a w przypadku rozliczających się wspólnie małżonków, danych tego z nich, który w zeznaniu figuruje jako podatnik – a więc został podany jako pierwszy).

Jakie dane są potrzebne do weryfikacji? Jest to odpowiedni identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL, w zależności od tego, którym z nich podatnik się posługuje), imię, nazwisko, data urodzenia podatnika oraz kwota przychodu wynikająca z zeznania lub rocznego obliczenia podatku wykazana w PIT za zeszły rok (a więc przy PIT-ach składanych za rok 2013, kwota przychodu roku 2012). Jeżeli takowe rok wcześniej nie było składane, należy wpisać „0”. Jeżeli w danych tych nastąpi pomyłka (w postaci chociażby literówki), zeznanie zostanie odrzucone przez system komputerowy, niemniej pojawi się tutaj stosowny komunikat o błędzie. Po dokonaniu poprawek niwelujących błędy zeznanie można wysłać ponownie.

Dowodem na złożenie zeznania w formie elektronicznej jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e-Deklaracje, a które można sobie wydrukować i dołączyć do dokumentacji.

Na takie wysłanie PIT-a pozwalają zarówno interaktywne druki (dostępne na stronie Ministerstwa Finansów czy też w naszym serwisie), aplikacja e-Deklaracje Desktop, jak też tworzone przez zewnętrzne podmioty programy do wypełniania zeznań rocznych (kilka z nich jest również udostępnionych w naszym serwisie). Czynności wykonywane przez użytkownika zostały tutaj ograniczone do minimum i trwają dosłownie chwilę (a przy tym nie trzeba nawet wychodzić z domu).

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • kamilM / 2014-11-06 13:22:36

    Osobiście korzystałem ze strony pitax.pl do rozliczenia PITów, sprawnie i szybko udało mi się na ich stronie to załatwić. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: