eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Działalność gospodarcza: koszty gdy działy specjalne

Działalność gospodarcza: koszty gdy działy specjalne

2014-03-21 14:17

Przeczytaj także: Otrzymanie darowizny na działy specjalne produkcji rolnej


Zatem, kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z uzyskanym przychodem. Z oceny związku z uzyskanym przychodem winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie mógł się przyczynić do osiągnięcia przychodu z danego źródła. Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
• pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu;
• nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
• być właściwie udokumentowany.

Mając na uwadze powyższe przepisy stwierdzić należy, że przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy wydatek wymaga nie tylko oceny pod kątem czy jego poniesienie miało związek z konkretnym przychodem, ale też z punktu widzenia racjonalności, określonego działania dla osiągnięcia przychodu. Trzeba pamiętać, że koszty uzyskania przychodu związane są zawsze z konkretnym źródłem przychodu i nie mogą pomniejszać przychodu uzyskanego z innego źródła. (…)

Należy zauważyć, że z uwagi na fakt, że przekazanie produktów pochodzących z własnej uprawy, czy hodowli na potrzeby działalności gospodarczej, nie stanowi czynności zakupu tych materiałów, ma zastosowanie art. 22 ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym w celu ustalenia wartości zużytych w pozarolniczej działalności gospodarczej lub w działach specjalnych produkcji rolnej surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej lub zwierzęcej oraz z własnej gospodarki leśnej, stosuje się odpowiednio art. 11 ust. 2 ustawy.

W myśl art. 11 ust. 2 ww. ustawy, wartość pieniężną w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych, stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu oraz czasu i miejsca uzyskania.

Stwierdzić należy, że przekazanie towarów z działów specjalnych produkcji rolnej do pozarolniczej działalności gospodarczej u tego samego podatnika nie powoduje powstania przychodu z tego źródła. Przekazany towar traci związek z przychodami uzyskiwanymi z działów specjalnych produkcji rolnej. Wnioskodawca, przekazując produkt (sałatę) do pozarolniczej działalności gospodarczej, będzie uzyskiwał przychody z jej sprzedaży w ramach tego źródła przychodu, tj. z działalności gospodarczej. Zatem, koszty uzyskania przychodów w związku z przekazaniem sałaty związane będą z ww. źródłem przychodów.

Reasumując, przychód uzyskany ze sprzedaży sałaty będzie stanowił dla Wnioskodawcy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten Wnioskodawca będzie mógł pomniejszyć o koszty uzyskania przychodów związane z przekazaniem sałaty z działów specjalnych produkcji rolnej do prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo podkreślić należy, że w związku z tym, że czynność przekazania sałaty nie stanowi czynności jej zakupu, w przedmiotowej sprawie w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów znajdzie zastosowanie art. 22 ust. 6a w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A więc wartość pieniężną przekazanej sałaty, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określić należy na podstawie cen rynkowych, stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu oraz czasu i miejsca uzyskania. Następnie dochód uzyskany z tego tytułu podlegał będzie opodatkowaniu łącznie z pozostałym dochodami uzyskanymi w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, stosowanie do art. 24 ust. 1 ww. ustawy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: