eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odliczenie VAT od zakupu lokalu mieszkalnego

Odliczenie VAT od zakupu lokalu mieszkalnego

2014-03-27 13:02

Odliczenie VAT od zakupu lokalu mieszkalnego

Odliczenie VAT od zakupu lokalu mieszkalnego © auremar - Fotolia.com

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia lokalu mieszkalnego i związanych z nim praw, który ma służyć jedynie wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Prawo to będzie przysługiwało również w pełnym zakresie z faktur wystawionych przez wykonawcę robót budowlanych - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 10.03.2014 r. nr ITPP2/443-1386/13/EK.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT od zakupu apartamentu w hotelu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako radca prawny, jest czynnym podatnikiem VAT. Zamierza nabyć udział wynoszący 40/100 w prawie własności lokalu mieszkalnego wraz z prawami związanym z tym udziałem, na rynku pierwotnym od dewelopera. Pozostałą część prawa własności nabędzie inny radca prawny. W chwili nabycia lokal będzie w tzw. stanie deweloperskim. Lokal ten ma być w całości przeznaczony do wykonywania w nim działalności gospodarczej. Konieczna przy tym będzie jego adaptacja na prowadzenie dwóch kancelarii radcy prawnego. Wykonawca wystawi fakturę (bądź faktury) za wykonane usługi budowlane, która będzie obejmowała zarówno jego wynagrodzenie, jak i wartość zużytych materiałów budowlanych. Faktura ta będzie odnosiła się do 40% kosztów wykończenia lokalu. Pozostałych 60% kosztów poniesie drugi współwłaściciel. Żadna część lokalu nie będzie wykorzystywana na inne cele, aniżeli działalność gospodarcza. Wnioskodawca zadał pytanie, czy będzie mógł odliczyć zarówno podatek VAT wynikający z faktury od dewelopera jak i wykonawcy robót budowlanych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

fot. auremar - Fotolia.com

Odliczenie VAT od zakupu lokalu mieszkalnego

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia lokalu mieszkalnego i związanych z nim praw, który ma służyć jedynie wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.


Według regulacji ust. 2 pkt 1 lit. a) powyższego artykułu, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści przywołanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Stosownie do brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: