eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż liści tytoniu bez podatku akcyzowego?

Sprzedaż liści tytoniu bez podatku akcyzowego?

2014-03-28 11:08

Sprzedaż liści tytoniu bez podatku akcyzowego?

Sprzedaż liści tytoniu bez podatku akcyzowego? © khamkula - Fotolia.com

Nabywany na rynku krajowym oraz wewnątrzwspólnotowo, a następnie sprzedawany tytoń połączony z żywą rośliną i niebędący wyrobem tytoniowym nie jest suszem tytoniowym - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 11.03.2014 r. nr IPTPP3/443A-86/13-2/KK.

Przeczytaj także: Opodatkowanie suszu tytoniowego podatkiem akcyzowym

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca zamierza nabywać na rynku krajowym oraz wewnątrzwspólnotowym tytoń połączony z żywą rośliną, który nie jest i nie będzie wyrobem tytoniowym. Tytoń ten w takim stanie, dla celów naturalnej ochrony zwierząt oraz roślin przed szkodnikami, wnioskodawca będzie następnie sprzedawał w swoich punktach sprzedaży hurtowej i detalicznej. Podatnik zadał pytanie, czy w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym tytoń, który jest połączony z żywą rośliną i nigdy nie będzie wyrobem tytoniowym, między innymi dlatego, że jest przeznaczony na wywar na szkodniki, to susz tytoniowy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwaną dalej „ustawą” (Dz. U. z 2011 r., nr 108, poz. 626 z późn. zm.), ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.
Na podstawie poz. 42 oraz 45 załącznika nr 1 do ustawy za wyroby akcyzowe uznano, bez względu na kod CN, papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki oraz susz tytoniowy.

fot. khamkula - Fotolia.com

Sprzedaż liści tytoniu bez podatku akcyzowego?

Nabywany na rynku krajowym oraz wewnątrzwspólnotowo, a następnie sprzedawany tytoń połączony z żywą rośliną i niebędący wyrobem tytoniowym nie jest suszem tytoniowym.


W myśl art. 9b ust. 1 ustawy w przypadku suszu tytoniowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest
1. nabycie wewnątrzwspólnotowe suszu tytoniowego przez inny podmiot niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy;
2. sprzedaż suszu tytoniowego innemu podmiotowi niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy;
3. import suszu tytoniowego przez inny podmiot niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy;
4. zużycie suszu tytoniowego przez pośredniczący podmiot tytoniowy;
5. zużycie suszu tytoniowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy do innych celów niż produkcja wyrobów tytoniowych;
6. nabycie lub posiadanie suszu tytoniowego przez inny podmiot niż podmiot prowadzący skład podatkowy, pośredniczący podmiot tytoniowy lub rolnika, który wyprodukował susz tytoniowy, jeżeli nie została od niego zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał jego sprzedaży.

Przy tym w myśl art. 9b ust. 2 ustawy za sprzedaż uznaje się czynności, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1-8 ustawy, tj.
1. sprzedaż, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny;
2. zamianę, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny;
3. wydanie w zamian za wierzytelności;
4. wydanie w miejsce świadczenia pieniężnego;
5. darowiznę, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny;
6. wydanie w zamian za dokonanie określonej czynności;
7. przekazanie lub wykorzystanie na potrzeby reprezentacji albo reklamy;
8. przekazanie przez podatnika na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników.

Równocześnie stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy przez nabycie wewnątrzwspólnotowe rozumie się przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 11a ustawy, w przypadku suszu tytoniowego obowiązek podatkowy powstaje z dniem:
1. nabycia wewnątrzwspólnotowego suszu tytoniowego;
2. wydania suszu tytoniowego w przypadku dokonania jego sprzedaży;
3. zużycia suszu tytoniowego;
4. nabycia lub wejścia w posiadanie suszu tytoniowego przez inny podmiot niż podmiot prowadzący skład podatkowy, pośredniczący podmiot tytoniowy lub rolnika, który wyprodukował susz tytoniowy, jeżeli nie została od niego zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży suszu tytoniowego;
5. powstania długu celnego, w przypadku importu suszu tytoniowego.

Ponadto w art. 99a ust. 1 ustawy została zawarta definicja suszu tytoniowego.

Powyższy przepis został zmieniony ustawą z 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. 2013 poz. 1645). Na podstawie art. 7 pkt 3 lit. a tejże ustawy, przepis art. 99a ust. 1 z dnia 1 stycznia 2014 r. otrzymał brzmienie: „ Za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym”. (…)

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że nabywany przez Wnioskodawcę - na rynku krajowym oraz wewnątrzwspólnotowo - oraz sprzedawany tytoń połączony z żywą rośliną i niebędący wyrobem tytoniowym nie jest suszem tytoniowym. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: