eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Spłata pożyczki a ulga mieszkaniowa w podatku dochodowym

Spłata pożyczki a ulga mieszkaniowa w podatku dochodowym

2014-04-04 13:31

Spłata pożyczki a ulga mieszkaniowa w podatku dochodowym

Spłata pożyczki a ulga mieszkaniowa w podatku dochodowym © Magdziak Marcin - Fotolia.com

Zbywając swoje nieruchomości czy prawa majątkowe przed upływem 5 lat, licząc od końca roku ich nabycia, podatnicy muszą pamiętać o ciążących na nich z tytułu takich transakcji obowiązkach podatkowych. Zbycie takie powoduje bowiem powstanie źródła przychodu w podatku dochodowym. Opodatkowaniu podlega zaś dochód, który może zostać z podatku zwolniony, gdy pieniądze zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe. Jednym z takich celów jest spłata zaciągniętego kredytu czy pożyczki, jednakże nie wszystkich.

Przeczytaj także: Zadatek na sprzedaż nieruchomości w podatku dochodowym

Przy sprzedaży nieruchomości we wskazanym wyżej okresie czasu opodatkować trzeba dochód. Tym jest przychód uzyskany na sprzedaży (pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia) po odjęciu kosztów uzyskania przychodu (ustalanych różnie w zależności od tego, w jaki sposób nieruchomość została nabyta). Stawka podatku wynosi tutaj 19%, zaś sam podatek jest płatny w terminie do 30 kwietnia roku następującego po tym, w którym nieruchomość zbyto. W tym samym czasie należy też złożyć zeznanie roczne z tego tytułu, oznaczone symbolem PIT-39.

Wystąpienie dochodu nie oznacza jednak automatycznego obowiązku zapłaty podatku. Ustawodawca przewidział bowiem zwolnienie. Warunkiem skorzystania z niego jest jednak przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Niemniej aby podatku w ogóle nie płacić, nie wystarczy przeznaczyć na te cele wyłącznie uzyskanego na sprzedaży dochodu, lecz cały przychód wykazany w zeznaniu.

Cele mieszkaniowe są tutaj rozumiane bardzo szeroko. Jest to m.in. zakup nowego domu mieszkalnego, czy udziału w nim, zakup własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego bądź udziału w takim prawie, zakup działki pod budowę domu, czy wreszcie sama budowa budynku mieszkalnego, a także remont, rozbudowa nadbudowa czy przebudowa powyższych, jak również rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub adaptacja na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, bądź własnego lokalu niemieszkalnego.

fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com

Spłata pożyczki a ulga mieszkaniowa w podatku dochodowym

Zbywając swoje nieruchomości czy prawa majątkowe przed upływem 5 lat, licząc od końca roku ich nabycia, podatnicy muszą pamiętać o ciążących na nich z tytułu takich transakcji obowiązkach podatkowych. Zbycie takie powoduje bowiem powstanie źródła przychodu w podatku dochodowym.


Także spłata kredytu czy pożyczki wraz z odsetkami, zaciągniętych na powyższe cele, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Tutaj jednak ustawodawca postawił kilka dodatkowych warunków.

Po pierwsze taki kredyt czy pożyczka musiały zostać zaciągnięte przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia. Tym samym, aby skorzystać ze zwolnienia, kolejność poszczególnych czynności winna być następująca: zaciągnięcie kredytu (pożyczki) mieszkaniowej – sprzedaż nieruchomości – spłata z uzyskanych ze sprzedaży środków kredytu czy pożyczki wraz z odsetkami za zwłokę.

Ponadto ze zwolnienia korzysta spłata jedynie własnych pożyczek, czy kredytów. Co za tym idzie, przykładowo rodzic spłacający kredyt swoich dzieci, czy też darujący im pieniądze na spłatę kredytu, które uzyskał ze sprzedaży własnej nieruchomości, zwolnieniem objętym w tej części nie będzie.

Po wtóre, istotny jest podmiot, u którego kredyt czy też pożyczka zostaną zaciągnięte. Otóż musi to być bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, mające siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Tylko i wyłącznie takie kredyty i pożyczki (a więc zaciągnięte w odpowiedniej instytucji finansowej) korzystają ze zwolnienia. Co za tym idzie, zaciągając pożyczkę u znajomych czy u pracodawcy (np. z przeznaczonego na ten cel zakładowego funduszu świadczeń socjalnych) i dokonując jej spłaty po sprzedaży nieruchomości ze środków uzyskanych ze zbycia, podatnik ze zwolnienia skorzystać nie będzie mógł.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: