eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Samochód używany jako towar handlowy a koszty podatkowe

Samochód używany jako towar handlowy a koszty podatkowe

2014-04-10 13:31

Samochód używany jako towar handlowy a koszty podatkowe

Samochody © stocksolutions - Fotolia.com

Kosztem uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są ponoszone wydatki na zakupione używane samochody osobowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży w postaci ich transportu czy drobnych napraw. W tym celu podatnik nie musi prowadzić tzw. kilometrówki - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 17.03.2014 r. nr ILPB1/415-1406/13-2/AA.

Przeczytaj także: Samochód używany jako towar handlowy w księdze podatkowej

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca handluje samochodami używanymi, które kupuje w krajach UE i sprzedaje w kraju. Tak zakupionym samochodem wraca do kraju, w związku z czym ponosi koszty paliwa czy autostrad. Po sprowadzeniu auta do kraju trzeba je także przygotować do sprzedaży poprzez zakup i wymianę drobnych części czy czyszczenie samochodu. Samochody te są towarami handlowymi, w związku z czym wnioskodawca nie ujmuje ich w ewidencji środków trwałych. Zadał pytanie, czy aby zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów wydatki na eksploatację powyższych samochodów, powinien zaprowadzić ewidencję przebiegu tych pojazdów i rozliczać koszty zgodnie z limitem wynikającym z kilometrówki? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów są wszystkie wydatki, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów i nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

fot. stocksolutions - Fotolia.com

Samochody

Kosztem uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są ponoszone wydatki na zakupione używane samochody osobowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży w postaci ich transportu czy drobnych napraw. W tym celu podatnik nie musi prowadzić tzw. kilometrówki.


Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:
• pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
• być właściwie udokumentowany.

W myśl natomiast art. 23 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami używanymi. W związku z tym ponosi koszty paliwa, przejazdu autostradą oraz inne wydatki związane z przygotowaniem aut do sprzedaży, np. zakup i wymiana drobnych części, czyszczenie auta. Z uwagi na fakt, że nabywane samochody przeznaczone są wyłącznie do sprzedaży Wnioskodawca nie ujmuje ich w ewidencji środków trwałych.

Zatem do kosztów związanych z zakupem i eksploatacją samochodów używanych, przeznaczonych w dalszej kolejności do sprzedaży jako towar handlowy, ponoszonych w celu osiągnięcia przychodów nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, nie ma przeszkód prawnych, aby do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej zaliczać poniesione wydatki związane z eksploatacją samochodów używanych stanowiących towary handlowe, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, pod warunkiem jednak, że posiadają one cechy, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: