eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek dochodowy 2014: nowa definicja samochodu osobowego

Podatek dochodowy 2014: nowa definicja samochodu osobowego

2014-04-11 13:17

Przeczytaj także: Samochód osobowy w podatku dochodowym 2014 r.


Tak jak w przepisach obowiązujących do końca roku 2013 podatnik musiał posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające, że pojazd nie jest uznawany za samochód osobowy w świetle ustawy.


Art. 5d ustawy o PIT, Art. 4c ustawy o CIT (stan do 31.03.2014 r.)
W przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony spełnienie wymagań określonych w art. 5a pkt 19a lit. a-d u.p.o.d.f. (art. 4a pkt 9 lit. a-d u.p.o.d.p.), pozwalających na niezaliczenie danego pojazdu samochodowego do samochodów osobowych, stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz liczba miejsc (siedzeń), o których mowa w art. 5a pkt 19a lit. f u.p.o.d.f. (art. 4a pkt 9a lit. f), określona jest na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w dokumentach, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.


Ustawodawca na początku 2014 roku dokonał poszerzenia katalogu pojazdów nieuznawanych za osobowe.

Definicja samochodu osobowego dla PIT i CIT obowiązująca od 1 kwietnia 2014 r.
Od 1 kwietnia definicja samochodu osobowego została zmodyfikowana i nie pokrywa się z definicją przewidzianą dla celów podatku VAT.

Zgodnie ze znoweliozowanymi art. 5a pkt 19a u.p.d.o.f. oraz art. 9a pkt 9a u.p.d.o.p. samochodem osobowym jest pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
  • z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
b) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
c) pojazdu specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
  • agregat elektryczny/spawalniczy,
  • do prac wiertniczych,
  • koparka, koparko-spycharka,
  • ładowarka,
  • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  • żuraw samochodowy,
d) pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług.


Ważne!
Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w:
  • lit. a i b stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań;
  • lit. c stwierdza się na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.


Dlaczego definicja samochodu osobowego jest tak ważna? Ponieważ pozwala wśród pojazdów poniżej 3,5 tony wyróżnić te o charakterze ciężarowym, a to natomiast ma znaczenie np. przy wyznaczeniu prywatnych samochodów używanych w działalności, dla których nie jest konieczne prowadzenie dodatkowej ewidencji przebiegu pojazdów.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: