eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Hodowla zajęcy to działalność rolnicza

Hodowla zajęcy to działalność rolnicza

2014-04-15 13:37

Hodowla zajęcy to działalność rolnicza

Hodowla zajęcy to działalność rolnicza © Uros Poteko - Fotolia.com

Działalność polegająca na chowie i hodowli zajęcy, które następnie w stanie nieprzetworzonym będą sprzedawane, jest działalnością rolniczą a nie gospodarczą. Oznacza to, że do takiej działalności nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28.03.2014 r. nr ITPB1/415-1311a/13/PSZ.

Przeczytaj także: Hodowla ślimaków poza podatkiem dochodowym?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca – przedsiębiorca, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie gastronomi i usług reklamowych, którą rozlicza na zasadach ogólnych (prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów). Działalność tę postanowił rozszerzyć o chów i hodowlę zajęcy. W związku z tym w grudniu 2013 r. na podstawie umowy kupna sprzedaży nabył hodowlę zajęcy oraz wydzierżawił od rolnika 4 ha łąki potrzebnej do produkcji trawy i siana dla zajęcy. Dorosłe zające są przetrzymywane w klatkach od 1,5 do 2 lat jako stado rozrodcze, zaś młode zające po ok. 5-6 miesiącach od narodzin są sprzedawane w celu zasiedlenia – reintrodukcji. Wnioskodawca sprzedaje zające żywe, nie prowadzi ich uboju ani przetwórstwa. Zadał pytanie, czy z tytułu takiej hodowli jest obowiązany do opłacania podatku dochodowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) – co do zasady – dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych. Jednakże przepisów tej ustawy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Działy specjalne produkcji rolnej stanowią źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Działami specjalnymi produkcji rolnej – stosownie do treści z art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – są uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Ponadto, jak wynika z przepisu art. 2 ust. 3a ww. ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nie przekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

fot. Uros Poteko - Fotolia.com

Hodowla zajęcy to działalność rolnicza

Działalność polegająca na chowie i hodowli zajęcy, które następnie w stanie nieprzetworzonym będą sprzedawane, jest działalnością rolniczą a nie gospodarczą. Oznacza to, że do takiej działalności nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Z powyższych przepisów wynika, iż działy specjalne produkcji rolnej są wyłączone z działalności rolniczej oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej. Uprawa określonych roślin, hodowla lub chów zwierząt stanowi dział specjalny produkcji rolnej, o ile ich rozmiary przekraczają wielkości określone w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Informacje zawarte w wyżej wymienionym załączniku mają znaczenie w zakresie oceny, czy danego rodzaju działalność ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej.

Należy zauważyć, że załącznik nr 2 „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej.

W tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w specyfice rodzajowej, hodowla zajęcy nie została wymieniona. W konsekwencji, tego typu działalność nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ww. ustawy, działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
• miesiąc - w przypadku roślin,
• 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
• 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
• 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.

Zauważyć przy tym należy, iż ustawodawca precyzuje wyraźnie, co dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w ww. art. 2 ust. 2 ww. ustawy ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej podstawową jej cechą jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). (…)

Przystępując do oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego w oparciu o obowiązujące uregulowania prawne w pierwszej kolejności zwrócić należy uwagę, że opisane we wniosku: chów i hodowla zajęcy stanowi – zgodnie z przepisem art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – działalność rolniczą. Jak bowiem wynika z wniosku, działalność ta będzie polegała na wytwarzaniu produktów zwierzęcych – w stanie nieprzetworzonym – z własnej hodowli.

Wobec takiej kwalifikacji, przychody z tytułu sprzedaży zajęcy, w warunkach opisanych we wniosku – nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do przychodów z tego tytułu stosuje się bowiem wyłączenie przewidziane w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: