eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Firmowy rachunek bankowy: koszty i przychody w KPiR

Firmowy rachunek bankowy: koszty i przychody w KPiR

2014-04-30 13:08

Firmowy rachunek bankowy: koszty i przychody w KPiR

Firmowy rachunek bankowy a KPiR © serq - Fotolia.com

Paragraf 13 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa dowody opłat pocztowych i bankowych jako dowody księgowe będące podstawą zapisów w KPiR. Nie ma znaczenia, czy jest to wyciąg papierowy czy pobrany bezpośrednio z systemu bankowości elektronicznej.

Przeczytaj także: Prowizje i opłaty bankowe: dla KPiR ważna data wyciągu

Prowizje i opłaty bankowe

Wyciąg bankowy dokumentujący pobrane przez bank prowizje jest samodzielnym dowodem księgowym i na jego podstawie prowizje bankowe mogą być uznane jako koszt uzyskania przychodów.

Przedsiębiorcy nie muszą sporządzać dodatkowo dowodów wewnętrznych. Zapisów w podatkowej księdze można dokonywać na podstawie dowodów wewnętrznych jedynie w przypadkach wyraźnie wskazanych w § 14 ust. 2 rozporządzenia.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Innymi słowy prowizje bankowe są księgowane w dacie wystawienia wyciągu bankowego. Należy wówczas zsumować wszystkie prowizje pobrane przez bank udokumentowane otrzymanym wyciągiem, a następnie łączną ich kwotę ująć w podatkowej księdze w dacie wystawienia tego wyciągu.

Odsetki od kredytu

W przypadku kredytu zaciągniętego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej odsetki płacone z tego tytułu mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu w przypadku pożyczki lub kredytu są zapłacone prowizje z nimi związane i inne opłaty (w tym również karne odsetki z tytułu np. niezapłacenia w terminie raty kredytu). Kosztu nie stanowi jednakże spłata części kapitałowej takiego kredytu lub pożyczki (z pewnymi wyjątkami dotyczącymi kredytów w walutach obcych, o czym mówi art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Koszt stanowią tylko odsetki faktycznie zapłacone.

fot. serq - Fotolia.com

Firmowy rachunek bankowy a KPiR

Wyciąg bankowy dokumentujący pobrane przez bank prowizje jest samodzielnym dowodem księgowym i na jego podstawie prowizje bankowe mogą być uznane jako koszt uzyskania przychodów.


Odsetki jako zysk

Odsetki naliczone od zgromadzonych na koncie środków pieniężnych są zyskiem i podlegają opodatkowaniu. W takim przypadku wyciąg bankowy na którym widnieje kwota odsetek stanowi ich udokumentowanie.

Czy warto zakładać konto firmowe?

Przedsiębiorca prowadzący działalność nie ma obowiązku zakładania firmowego konta bankowego. Do wszelkiego rodzaju transakcji może wykorzystywać rachunek prywatny. Konto na firmę może jednak okazać się sporym udogodnieniem: osobne konto gwarantuje przejrzystość dokonywanych transakcji i ułatwia rozróżnianie wydatków prywatnych od firmowych. Poza tym wszystkie opłaty związane z obsługą firmowego rachunku można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.

W przypadku korzystania z rachunku prywatnego dla celów firmowych do kosztów prowadzenia firmy można zaliczyć prowizje bankowe tylko w tej części, w jakiej dotyczyły prowadzenia działalności.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Firmowy rachunek bankowy: koszty i przychody w KPiR

    Grzegorz_Knychala / 2014-06-30 11:42:02

    Fakt, że konta firmowe nie są niezbędne według prawe, nie wyklucza tego, że konto firnowe jest niezbędne do prowadzenia firm. Przede wszystkim, nie wolno zapominać, że banki o wiele chętniej udzielają kredytów tym, którzy założyli u nich konto. Robią tak dlatego, że w ten sposób mają lepszy wgląd w finanse danego klienta, ale też dlatego, że zależy im na tym, aby jak najwięcej osób przechowywała u nich swe środki pieniężne, bowiem bank może nimi wtedy dysponować. Istnieją jednak inne powody, których konto firmowe jest tak istotne dla prowadzenia firmy. Dzięki niemu możemy rozdzielić środki przeznaczone dla firmy od tych przeznaczonych ns "życie". Jest to bardzo ważne dla klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zwłaszcza tych, którzy niedawno otworzyli swoją firmę. Często nagłe i niespodziewane zyski sprawiają, że zaczynają żyć ponad stan, zapominając, że prowadzenie firmy też kosztuje. Warto również pamiętać, że wiele kont firmowych oferuje różnorodne wsparcie dla klientów, jak n na przykład bezpłatna księgowość czy możliwość wykonywanie natychmiastowej zapłaty.

    O ile założenie konta firmowego jest bezdyskusyjnie dobrym pomysłem, nad którym nie powinno się zbyt długo zastanawiać to wybór odpowiedniego jest już o wiele trudniejsze. Warto zajrzeć na stronę http://www.wybierarka.pl/konto_firmowe# gdzie można sobie poczytać o wielu dobrze i rzetelnie opisanych kontach. Jest kilka kont, nad którymi warto się zastanowić. Pierwszym jest pakiet Meritum Bez Granic. Jest praktycznie darmowe konto, które na dodatek może być założone przez różnego rodzaju firmy. Istotną wadą jest jednak to, że jest pozbawione jakichkolwiek dodatkowych form wsparcia dla firm. Rachunek partner jest względnie tani i posiada bardzo ciekawe opcje dla klientów prowadzących interesy za granicą min. stałe koszta przelewów zagranicznych czy trzy darmowe przelewy typu sepa. Konto Idea Banku - Konto z Debetem jest także praktycznie darmowe i posiada debet do 5 000 zł, ale niestety, dużym problemem jest niewielka liczba odziałów.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: