eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Paragon fiskalny na zakup towaru jako faktura uproszczona?

Paragon fiskalny na zakup towaru jako faktura uproszczona?

2014-05-02 13:57

Paragon fiskalny na zakup towaru jako faktura uproszczona?

Paragon fiskalny na zakup towaru jako faktura uproszczona? © Joe Dejvice - Fotolia.com

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT faktura winna zawierać ściśle określone elementy. Dla drobnych transakcji podatnicy mogą przy tym wystawiać tzw. faktury uproszczone. Jak się okazuje, niekiedy funkcję takich faktur mogą pełnić paragony fiskalne, o ile urządzenie fiskalne pozwoli na wydruk pewnej dodatkowej informacji.

Przeczytaj także: Paragon fiskalny jako faktura VAT a brak NIP nabywcy

Art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT mówi, że w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro (gdy jej wartość w tej walucie jest wyrażona), faktura dokumentująca daną sprzedaż nie musi zawierać danych określonych w ust. 1 pkt 3 dotyczących nabywcy (jego imienia, nazwiska, nazwy czy adresu) i danych określonych w ust. 1 pkt 8,9 i 11-14, a więc:
  • miary i ilości dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług,
  • ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto),
  • wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto),
  • stawki podatku,
  • sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
  • kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku
- jednakże pod warunkiem, że zawierać będzie ona dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.

Z danych nabywcy zatem wymagane jest tutaj podanie jedynie jego numeru identyfikacji podatkowej.

fot. Joe Dejvice - Fotolia.com

Paragon fiskalny na zakup towaru jako faktura uproszczona?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT faktura winna zawierać ściśle określone elementy. Dla drobnych transakcji podatnicy mogą przy tym wystawiać tzw. faktury uproszczone. Jak się okazuje, niekiedy funkcję takich faktur mogą pełnić paragony fiskalne, o ile urządzenie fiskalne pozwoli na wydruk pewnej dodatkowej informacji.


Analizując przy tym przepisy regulujące prawidłowe stosowanie kas fiskalnych dochodzimy do wniosku, że bardzo zbliżone informacje muszą zawierać paragony fiskalne. Otóż w §8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących ustawodawca wskazał, że paragon taki winien zawierać co najmniej:
  1. imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika;
  2. numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP);
  3. numer kolejny wydruku;
  4. datę oraz godzinę i minutę sprzedaży;
  5. oznaczenie "PARAGON FISKALNY";
  6. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację;
  7. cenę jednostkową towaru lub usługi;
  8. ilość i wartość sumaryczną sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku;
  9. wartość rabatów lub narzutów, o ile występują;
  10. wartość sprzedaży brutto i kwoty podatku według poszczególnych stawek podatku po uwzględnieniu rabatów lub narzutów;
  11. wartość sprzedaży zwolnionej od podatku;
  12. łączną kwotę podatku;
  13. łączną kwotę sprzedaży brutto;
  14. oznaczenie waluty, w której rejestrowana jest sprzedaż, przynajmniej przy łącznej kwocie sprzedaży brutto;
  15. kolejny numer paragonu fiskalnego;
  16. numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym;
  17. numer identyfikacji podatkowej nabywcy (NIP nabywcy) - na żądanie nabywcy;
  18. logo fiskalne i numer unikatowy kasy.

Dodajmy w tym miejscu, że analogiczne wyliczenie znalazło się w §10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące

Przepisy regulujące stosowanie kas fiskalnych wskazują zatem, że na żądanie klienta sprzedawca jest obowiązany umieścić na paragonie NIP nabywcy.
Niejako dołożenie tej informacji powoduje zaś, że taki paragon fiskalny zawiera wszelkie informacje, jakie winny się znaleźć na fakturze uproszczonej. Co za tym idzie, jeżeli wartość transakcji nie przekracza tutaj kwoty 450 zł lub 100 euro, paragon taki funkcję faktury uproszczonej może pełnić.

Paragon fiskalny, stając się fakturą uproszczoną, stanowi jednocześnie dokument, na podstawie którego nabywca ma prawo do odliczenia VAT.

Warto wiedzieć
Faktury uproszczone nie mogą być wystawiane w celu udokumentowania:
  1. sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,
  2. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
  3. dostawy towarów i świadczenia usług, których miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika.

Podatnicy posiadający stare urządzenia fiskalne, które nie pozwalają na drukowanie na paragonach NIP nabywcy, nie muszą ich wymieniać na nowe (możliwość taką muszą mieć nowo homologowane kasy, tj. produkowane po wejściu w życie powyższych przepisów). Brak tej funkcji nie powoduje bowiem, że urządzenia te nie mogą być stosowane dla rozliczeń podatkowych. Jeżeli dane urządzenie fiskalne nie ma możliwości drukowania na paragonie numeru identyfikacji podatkowej nabywcy, podatnik nie jest obowiązany do jego umieszczania na paragonie. Tak mówią zarówno oficjalne wyjaśnienia Ministerstwa Finansów jak i interpretacje indywidualne organów podatkowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: