eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż przedsiębiorstwa bez (korekty) podatku VAT

Sprzedaż przedsiębiorstwa bez (korekty) podatku VAT

2014-05-13 13:53

Sprzedaż przedsiębiorstwa bez (korekty) podatku VAT

Sprzedaż przedsiębiorstwa bez (korekty) podatku VAT © pressmaster - Fotolia.com

Art. 6 pkt 1 ustawy o VAT mówi, że opodatkowaniu nie podlega zbycie przedsiębiorstwa (bez względu na to, czy jest to zbycie odpłatne czy też nieodpłatne). Tym samym, jeżeli wnioskodawczyni zamierza sprzedać swoje przedsiębiorstwo, które zgodnie z art. 55[1] Kodeksu cywilnego obejmuje wszystkie składniki majątkowe, czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14.04.2014 r. nr ITPP2/443-158/14/AD.

Przeczytaj także: Sprzedaż przedsiębiorstwa poza podatkiem VAT i bez faktury

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko. W skład jej przedsiębiorstwa wchodzi majątek składający się ze środków trwałych, wyposażenia, praw niematerialnych czy środków obrotowych. Nabywając owe składniki majątku wnioskodawczyni odliczyła podatek naliczony. Obecnie zamierza ona sprzedać swoje przedsiębiorstwo nowoutworzonej spółce komandytowej. Spółka przejmie zakres prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności. W wyniku tej czynności nie zmieni się zatem zakres ani sposób wykorzystywania nabytych wcześniej przez nią składników majątku, a jedynie podmiot je wykorzystujący. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy sprzedaż przedsiębiorstwa w formie umowy kupna-sprzedaży spowoduje konieczność zapłacenia od tej czynności VAT oraz czy w jej wyniku wystąpi obowiązek korekty odliczonego VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 – w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy – w rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Sprzedaż przedsiębiorstwa bez (korekty) podatku VAT

Art. 6 pkt 1 ustawy o VAT mówi, że opodatkowaniu nie podlega zbycie przedsiębiorstwa (bez względu na to, czy jest to zbycie odpłatne czy też nieodpłatne). Tym samym, jeżeli wnioskodawczyni zamierza sprzedać swoje przedsiębiorstwo, które zgodnie z art. 55[1] Kodeksu cywilnego obejmuje wszystkie składniki majątkowe, czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania.


Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zgodnie z art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:
1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5. koncesje, licencje i zezwolenia;
6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8. tajemnice przedsiębiorstwa;
9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W myśl art. 55² ustawy Kodeks cywilny, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zgodnie z art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 str. 1, z późn. zm.), w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Z powyższego przepisu wynika, że wprowadza on, tak samo jak ma to miejsce w ustawie o podatku od towarów i usług, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: