eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ewidencja przebiegu pojazdu w VAT 2014: kara z kks za jej brak

Ewidencja przebiegu pojazdu w VAT 2014: kara z kks za jej brak

2014-05-20 13:26

Ewidencja przebiegu pojazdu w VAT 2014: kara z kks za jej brak

Ewidencja przebiegu pojazdu w VAT 2014 © gstockstudio - Fotolia.com

Obecnie spore grono pojazdów, w stosunku do których do końca marca 2014 r. podatnicy mieli co do zasady pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, preferencji takiej już nie daje. Obecnie regułą jest, że odliczyć można jedynie 50% VAT-u naliczonego, chyba że spełni się pewne dodatkowe warunki. Warto jednak pamiętać, że ustawodawca zawarł mocne obwarowania (w tym finansowe), aby przypadkiem podatnicy prawa do pełnego odliczenia nie nadużywali.

Przeczytaj także: Nowa korekta podatku VAT od samochodów "osobowych" 2014

Podatnik mający tzw. samochód z kratką (a więc posiadający homologację auta ciężarowego o odpowiedniej ładowności), ma obecnie prawo do odliczenia jedynie 50% VAT z faktur za wydatki związane z jego eksploatacją, używaniem czy też najmem bądź leasingiem (za wyjątkiem starych leasingów, które zostały zgłoszone w urzędzie skarbowym). To samo tyczy się samochodów posiadających stare zaświadczenie VAT-2, a także VAT-3 i VAT-4, jeżeli mają więcej niż jeden rząd siedzeń. Ograniczenie w odliczeniu obejmuje nie tylko zakup, najem czy leasing takich pojazdów, ale także zakup części związanych z ich remontem/naprawą, płynów eksploatacyjnych, paliwa służącego do ich napędu, a także wydatków na parkingi czy autostrady.

Jeszcze większe restrykcje występują przy pojazdach, które nie spełniają przesłanek określonych w ustawie, czyli m.in. samochodów osobowych i innych, których ładowność nie przekracza określonych limitów. Tutaj bowiem także od wydatków wyżej wymienionych można odliczyć jedynie 50% VAT-u, przy czym występuje zakaz jego odliczenia od paliwa.

Ustawodawca dał jednak podatnikom pewną furtkę, dzięki której możliwe jest pełne odliczenie VAT-u. Nazywa się ono: wykorzystywanie danego pojazdu jedynie na cele działalności gospodarczej. Chodzi mianowicie o to, aby sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencję przebiegu pojazdu, będzie wykluczać ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

fot. gstockstudio - Fotolia.com

Ewidencja przebiegu pojazdu w VAT 2014

Obecnie regułą jest, że odliczyć można jedynie 50% VAT-u naliczonego, chyba że spełni się pewne dodatkowe warunki. Warto jednak pamiętać, że ustawodawca zawarł mocne obwarowania (w tym finansowe), aby przypadkiem podatnicy prawa do pełnego odliczenia nie nadużywali.


Dodatkowo o zamiarze wykorzystywania pojazdu w ten sposób podatnik musi powiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy w terminie 7 dni licząc od dnia, w którym zostanie poniesiony pierwszy wydatek z nim związany.

Co za tym idzie, aby odliczać pełny VAT od zakupów związanych z powyższymi pojazdami, podatnik musi niejako wykonać 3 czynności:
  • określić zasady używania takich pojazdów, które wykluczą ich wykorzystywanie w innych celach aniżeli działalność gospodarcza,
  • zaprowadzić ewidencję przebiegu dla każdego takiego pojazdu (winna ona być prowadzona za okresy rozliczeniowe właściwe dla podatnika z tytułu rozliczeń VAT-u),
  • zgłosić te pojazdy do urzędu skarbowego (na formularzu VAT-26).

Niemniej wypełnienie tych trzech przesłanek nie powoduje automatycznie, że podatnik może spać spokojnie i w całości VAT odliczać. Powyższe czynności muszą bowiem bezwzględnie potwierdzać fakt wykorzystywania samochodu jedynie w celach firmowych.

Ministerstwo Finansów w wydanej broszurze pt.: „Nowe zasady odliczani podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi” wskazało, że nie można obiektywnie uznać wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej m.in. w sytuacji, gdy wprawdzie zostaną ustalone zasady ich używanie, jednakże nie będą istnieć żadne zabezpieczenia gwarantujące ich przestrzeganie (np. zakaz wykorzystywania samochód przez pracowników do celów prywatnych, którego nikt nie egzekwuje).
Podobnie jest w przypadku podatnika prowadzącego działalność w miejscu zamieszkania, który posiada jeden pojazd. Zdaniem resortu w takim przypadku w ogóle nie jest możliwe obiektywne zagwarantowanie wykluczenia prywatnego wykorzystywania takiego pojazdu.

To samo tyczy się zaprowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. Jeżeli wystąpią w niej nieścisłości, w postaci niepełnych zapisów, luk w poszczególnych pozycjach, czy niezgodności w zakresie stanu liczka ze stanem rzeczywistym, jedna z przesłanek warunkujących pełne odliczenie VAT-u nie zostanie spełniona.

Jak zatem wynika z powyższego, spełnienie przesłanek warunkujących pełne odliczenie VAT-u od wydatków związanych z posiadanymi „nie ciężarowymi” samochodami firmowymi nie należy do rzeczy najprostszych. Ustawodawca to prawo bardzo restrykcyjnie obwarował. Trzeba przy tym pamiętać, że jeżeli fiskus stwierdzi nieprawidłowości w powyższym zakresie, nie skończy się jedynie na ograniczeniu odliczenia VAT-u od ponoszonych wydatków.

Ustawa wprowadzająca zmiany w zakresie odliczenia VAT od samochodów, które obowiązują od 1 kwietnia 2014 r., znowelizowała bowiem także przepisy ustawy Kodeks Karny skarbowy (dodając do niego art. 56a). Zgodnie z nim podatnik, który wbrew obowiązkowi nie będzie składał właściwemu organowi podatkowemu informacji, o której mowa powyżej (czyli VAT-26), albo złoży taką informację po terminie bądź też poda w niej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym (czyli przykładowo mimo zgłoszenia okaże się, że samochód służył celom mieszanym, a nie tylko związanym z działalnością gospodarczą), dokonując odliczenia podatku niezgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, podlegać będzie karze grzywny do 720 stawek dziennych. W wypadku mniejszej wagi, sprawca ww. czynu zabronionego będzie podlegał karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Warto dodać, że kara grzywny 720 stawek dziennych (w 2014 r. może ona wynosić nawet ponad 16 mln zł) jest najwyższą karą grzywny przewidzianą w Kodeksie karnym skarbowym, która ma z reguły zastosowanie w przypadku bardzo istotnych przestępstw podatkowych, takich jak np. firmanctwo.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: