eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Organy podatkowe sprawdzają zeznania PIT za 2013 rok

Organy podatkowe sprawdzają zeznania PIT za 2013 rok

2014-06-02 13:31

Organy podatkowe sprawdzają zeznania PIT za 2013 rok

Fiskus sprawdza PIT-y za 2013 rok © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

W kwietniu minął termin składania deklaracji podatkowych za rok 2013. Podatnicy, których zeznania podatkowe budzą zastrzeżenia urzędników, mogą zostać wezwani do urzędu w celu złożenia wyjaśnień. Na taką wizytę najbardziej „mogą liczyć” ci, którzy nie rozliczyli się wcale.
Problem z dotrzymaniem terminu

Urzędnicy odpowiedzialni za sprawdzanie poprawności zeznań podatkowych działają według określonego planu. W pierwszej kolejności sprawdzą czy zeznanie zostało złożone w terminie. Prace ułatwia im system informacyjny, w którym widnieją nazwiska wszystkich osób zobligowanych do terminowego złożenia deklaracji, takich jak PIT-11. Jeśli deklaracja nie dotarła do urzędu, podatnik będzie musiał to wytłumaczyć. Aby oszczędzić sobie problemów warto zachować wszelkie dowody wysyłki rozliczenia, np. dowód nadania listu.

Zapominalscy – ci, którzy nie złożyli zeznania – będą musieli złożyć je tak czy inaczej. Każdy z takich przypadków traktowany jest przez fiskus z osobna, ale większość z nich kończy się ukaraniem podatnika. Główną rolę gra tutaj wysokość zobowiązania podatnika wobec państwa. Im wyższe takie zobowiązanie, tym większa nałożona kara. Urząd bierze również pod uwagę ogólną sytuację materialną podatnika, np. wysokość jego dochodu. Z reguły nakładana jest kara w przedziale od 168 zł do 3.360 zł.

Brak rozliczenia podatku to nie jedyny grzech na sumieniu podatników. Innym jest brak terminowej wpłaty naliczonego podatku. Spóźnialscy są upominani przez urząd na pisemnie. Dokument taki to nic innego jak wezwanie do zapłaty zaległego podatku. Na uregulowanie należności podatnik ma 7 dni (licząc od momentu otrzymania powiadomienia). Brak regulacji należności grozi oczywiście wszczęciem postępowania egzekucyjnego i otrzymaniem kary (do której dolicza się odsetki za zwłokę i koszty wysłania upomnienia). Naliczenie kary dotyczy jedynie tych przypadków, w których regulacja należności wyraźnie przeciąga się w czasie.

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Fiskus sprawdza PIT-y za 2013 rok

W kwietniu minął termin składania deklaracji podatkowych za rok 2013. Podatnicy, których zeznania podatkowe budzą zastrzeżenia urzędników, mogą zostać wezwani do urzędu w celu złożenia wyjaśnień. Na taką wizytę najbardziej „mogą liczyć” ci, którzy nie rozliczyli się wcale.


Dalsza weryfikacja poprawności PIT

Po wstępnej weryfikacji podatnika przychodzi czas na sprawdzenie samego zeznania podatkowego. Oprócz sprawdzenia poprawności wypełnionego dokumentu (pod względem danych, jakie zawiera), weryfikuje się także to, czy dany formularz trafił do właściwego urzędu. W razie niejasności podatnik zmuszony będzie do udzielenia urzędowi stosownych informacji.

Najczęstsze błędy pojawiające się w zeznaniach podatkowych:
  • błędy rachunkowe,
  • niezgodności formalne,
  • wypełnianie złych rubryk,
  • brak podpisu na formularzu,
  • złe zaokrąglenie podstawy opodatkowania,
  • złe wyliczenie podatku z podstawy.
Jeżeli, po dokonaniu poprawek, niedopłata/nadpłata podatku nie przekroczy 1 tys. zł, wówczas urzędnik może samemu skorygować błędne zeznanie podatkowe. W takiej sytuacji podatnik otrzymuje kopie poprawionego zeznania. Jest również informowany o skutkach takiej poprawy. Jeżeli nie zgadza się z naniesiona korektą, ma prawo do złożenia odwołania. Jeżeli zeznanie wymaga poprawy przez podatnika, wówczas jest on o tym informowany stosownym wezwaniem.

Proces sprawdzania zeznań nie jest ograniczony czasowo. Trwa tyle, ile potrzeba, aby przeprowadzić go prawidłowo. W uprzywilejowanej pozycji są te zeznania, z których wynika nadpłata podatku, a co za tym idzie – jej zwrot. W takiej sytuacji urząd ma 3 miesiące (od otrzymania deklaracji podatkowej) na zwrot pieniędzy. Aby ułatwić życie podatnikom, niektóre z urzędów oferują możliwość sprawdzania postępu w weryfikacji zeznania podatkowego za pomocą strony internetowej.

Termin przedawnienia podatku dochodowego za rok 2103 upływa 31 grudnia 2019 roku. Do tego czasu urząd może sprawdzić ponownie złożone i zaakceptowane wcześniej zeznanie podatkowe.

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: