eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód ciężarowy VAT-1 bez nowego badania technicznego

Samochód ciężarowy VAT-1 bez nowego badania technicznego

2014-06-04 13:52

Samochód ciężarowy VAT-1 bez nowego badania technicznego

Samochody ciężarowe © Kadmy - Fotolia.com

Znowelizowane przepisy ustawy o VAT wymagają, aby część pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zostało poddanych nowemu dodatkowemu badaniu technicznemu, w celu pełnego odliczania tego podatku od wydatków związanych z tymi pojazdami. W uproszczeniu mówiąc, nowe przeglądy winny mieć samochody, które wcześniej spełniały warunki VAT-1, VAT-3 bądź VAT-4, o ile mają jeden rząd siedzeń. W przypadku tych pierwszych jednak ponowna wizyta na stacji diagnostycznej nie jest konieczna.
Przypomnijmy, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym przed 01 kwietnia 2014 r. tzw. przegląd VAT-1 miały pojazdy samochodowe mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van. Pojazdy takie dawały pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego zarówno od ich zakupu, importu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, wytworzenia jak i najmu czy leasingu. W pełnej wysokości można było odliczać także podatek naliczony od wszelkich wydatków związanych z eksploatacją takich pojazdów (w tym zakupu paliwa).

Tak samo jest i w obecnym stanie prawnym, na co wskazuje art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z ust. 4 pkt 2 w zw. z ust. 9 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT.
Pierwsza z przytoczonych regulacji mówi mianowicie, że ograniczenia w odliczeniu VAT od samochodów nie mają zastosowania w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłączenie w działalności gospodarczej.
Drugi przepis wskazuje zaś, że pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do takich celów jest nieistotne.
Trzecia regulacja mówi zaś, że do takich pojazdów zalicza się pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.

fot. Kadmy - Fotolia.com

Samochody ciężarowe

Znowelizowane przepisy ustawy o VAT wymagają, aby część pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zostało poddanych nowemu dodatkowemu badaniu technicznemu, w celu pełnego odliczania tego podatku od wydatków związanych z tymi pojazdami.


Podobnie zatem jak wcześniej, także i obecnie samochody z jednym rzędem siedzeń klasyfikowane jako wielozadaniowe tudzież van, dają pełne prawo do odliczenia VAT. Są bowiem traktowane, z uwagi na swoją konstrukcję, jako wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.

Niemniej spełnienie wymienionych w ostatniej z przytoczonych regulacji wymagań stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań. Obecnie pojazdy takie otrzymają tzw. przegląd VAT-1a. Niemniej jak nietrudno zauważyć, stare i nowe przepisy mówią dokładnie o tych samych pojazdach samochodowych. W związku z tym rodzi się pytanie, czy samochód posiadający owo dodatkowe badanie techniczne oraz odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym o symbolu VAT-1, musi zostać ponownie na takie badanie skierowany?

Odpowiedź na powyższe jest negatywna. Jak bowiem mówi art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 7.02.2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (która wprowadziła zmiany w zakresie odliczania VAT od samochodów), zaświadczenia wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dla pojazdów, o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, w brzmieniu dotychczasowym, zachowują ważność na potrzeby stosowania art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a tej ustawy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą (a więc w stosunku do samochodów z jednym rzędem siedzeń, klasyfikowanych jako wielozadaniowe, van).

Co za tym idzie, przeprowadzone wcześniej badanie techniczne dla takich pojazdów zachowuje swoją ważność także w obecnym stanie prawnym, oczywiście o ile w pojeździe takim nie zostały wprowadzone zmiany skutkujące niespełnieniem warunków technicznych uprawniających do pełnego odliczenia VAT.

Warto także dodać, że podatnicy użytkujący takie pojazdy na podstawie umów leasingu operacyjnego nie musieli tych umów rejestrować w urzędzie skarbowym, aby w dalszym ciągu odliczać pełną kwotę podatku od rat leasingowych.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.