eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Rezygnacja ze zwolnienia z VAT: jedna deklaracja kwartalna

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT: jedna deklaracja kwartalna

2014-06-06 13:40

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT: jedna deklaracja kwartalna

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT: jednak deklaracja kwartalna © Ruff - Fotolia.com

Podatnik, który zrezygnował ze zwolnienia z VAT w trakcie kwartału i wybrał kwartalny sposób rozliczania tego podatku, składa z tego tytułu za cały kwartał tylko jedną deklarację VAT-7K. Niedopuszczalnym jest tutaj złożenie deklaracji VAT-8 za pierwszy miesiąc kwartału, w którym to podatnik nie był jeszcze czynnym VAT-owcem. Deklaracja VAT-7K winna uwzględniać także rozliczenie tego miesiąca - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 26.05.2014 r. nr ITPP3/443-65/14/MD.

Przeczytaj także: Odliczenie podatku z deklaracji VAT-7 przed rejestracją VAT-R

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca, w złożonej deklaracji VAT-R w 2012 r. wybrał zwolnienie z VAT na postawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT. Z uwagi na przewidywane zakupy usług od podatników unijnych zarejestrował się jako podatnik VAT-UE. W związku z tym do końca października 2013 r. składał miesięczne deklaracje VAT-8 i płacił wynikający z nich podatek. Z początkiem listopada 2013 r. wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia z VAT i wybrał kwartalny sposób rozliczania tego podatku. W związku z tym w styczniu 2014 r. złożył pierwszą deklarację kwartalną VAT-7K za IV kwartał 2013 r., obejmującą miesiące listopad – grudzień. Za miesiąc październik złożył natomiast (w listopadzie 2013 r.) deklarację VAT-8. Transakcje z niej wynikające nie zostały uwzględnione w deklaracji VAT-7K za IV kwartał 2013 r. Wnioskodawca zadał pytanie, czy postępowanie to było prawidłowe? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą – podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (art. 99 ust. 2 ustawy).

fot. Ruff - Fotolia.com

Rezygnacja ze zwolnienia z VAT: jednak deklaracja kwartalna

Podatnik, który zrezygnował ze zwolnienia z VAT w trakcie kwartału i wybrał kwartalny sposób rozliczania tego podatku, składa z tego tytułu za cały kwartał tylko jedną deklarację VAT-7K.


Podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności (art. 99 ust. 3 ustawy).

W świetle ust. 8 ww. artykułu, podatnicy wymienieni w art. 15, inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i osoby prawne niebędące podatnikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, lub którzy skorzystali z możliwości wymienionej w art. 10 ust. 6, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe w zakresie dokonywanych nabyć za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.(…)

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz cytowane regulacje z zakresu podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że postępowanie Wnioskodawcy polegające w istocie na złożeniu dwóch deklaracji VAT, tj. deklaracji VAT-8 (za październik 2013 r.) oraz deklaracji VAT-7K (za listopad i grudzień 2013 r.) za jeden okres rozliczeniowy (ostatni kwartał 2013 r.) nie było poprawne. Skoro bowiem Wnioskodawca wybrał kwartalną metodę rozliczenia VAT (bez znaczenia przy tym pozostaje fakt wybrania tej metody w trakcie danego kwartału), powinien złożyć tylko kwartalną deklarację VAT-7K, w terminie określonym art. 99 ust. 3 ustawy. Wniosek ten ma swoje podstawy w brzmieniu art. 99 ust. 8 ustawy. Z jego treści wynika, że deklarację (VAT-8) składają m. in „(…) podatnicy wymienieni w art. 15, inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (…)”. Skoro od dnia 1 listopada 2013 r. Wnioskodawca nie korzystał już (z własnej woli) z tzw. zwolnienia podmiotowego i tym samym zyskał status podatnika czynnego, nie mógł już złożyć tej deklaracji, jako zarezerwowanej m.in. dla podatników innych niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. W tym kontekście pozbawione znaczenia jest to, że deklaracja VAT-7K dotyczyłaby części okresu rozliczeniowego, w którym Wnioskodawca jeszcze korzystał ze zwolnienia podmiotowego. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: