eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Budowa domu na gruncie żony a ulga mieszkaniowa w PIT

Budowa domu na gruncie żony a ulga mieszkaniowa w PIT

2014-06-07 06:55

Budowa domu na gruncie żony a ulga mieszkaniowa w PIT

Budowa domu na gruncie żony a ulga mieszkaniowa w PIT © illustrez-vous - Fotolia.com

Wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na budowę części mieszkalnej budynku o charakterze usługowo-mieszkalnym, na gruncie należącym do małżonki podatnika, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 23.05.2014 r. nr ITPB2/415-720/10/14-S/MU.

Przeczytaj także: Pieniądze ze sprzedaży działki na wspólne cele mieszkaniowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W 2003 r. wnioskodawca wraz z żoną i teściami sprzedał lokal mieszkalny nabyty w 1999 r. Małżonkowie (między którymi istnieje wspólność majątkowa) złożyli przy tym oświadczenie, że uzyskany z tego przychód przeznaczą na budowę własnego budynku mieszkalnego. Kwotę tę wydatkowali w powyższym celu w ciągu dwóch lat od sprzedaży. Inwestycja polegała jednakże na budowie pawilonu usługowo-handlowego z funkcją mieszkalną na gruncie należącym do żony wnioskodawcy (który to otrzymała w darowiźnie przed zawarciem małżeństwa; na nią też było wydane pozwolenie na budowę). Budynek ma w sumie powierzchnię użytkową 679 m2, gdzie 154,37 m2 przypada na jego funkcję mieszkalną. Poniesione wydatki na lokal mieszkalny były udokumentowane fakturami wystawionymi na małżonków. Wnioskodawca zadał pytanie, czy może skorzystać z ulgi mieszkaniowej? W przedmiotowej sprawie, biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 27 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Bd 797/13, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

fot. illustrez-vous - Fotolia.com

Budowa domu na gruncie żony a ulga mieszkaniowa w PIT

Wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na budowę części mieszkalnej budynku o charakterze usługowo-mieszkalnym, na gruncie należącym do małżonki podatnika, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.


Z powyższego wynika, że jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w zacytowanym wyżej przepisie.
Jednocześnie wskazać należy, że dla zastosowania zasad opodatkowania uzyskanych przychodów istotne znaczenie ma data nabycia nieruchomości lub prawa.

W myśl bowiem art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a: w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
• na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
• na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
• na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
• na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
• na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: