eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Licytacja komornicza nieruchomości w podatku VAT

Licytacja komornicza nieruchomości w podatku VAT

2014-06-23 13:18

Licytacja komornicza nieruchomości w podatku VAT

Licytacja komornicza nieruchomości w podatku VAT © MAST - Fotolia.com

Zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków na nim posadowionych w trybie licytacji publicznej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż dłużnik nie wystąpi w charakterze podatnika - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28.05.2014 r. nr ITPP2/443-344/14/PS.

Przeczytaj także: Sprzedaż majątku prywatnego a podatek VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi postępowanie egzekucyjne, którego przedmiotem jest użytkowanie wieczyste nieruchomości oraz własność znajdujących się na niej budynków. Na działce, będącej przedmiotem użytkowania wieczystego, znajdują się budynek mieszkalny, dwa budynki gospodarcze i pozostałości szklarni. Dłużnik (właściciel) oświadczył, że do 2009 r. prowadził działalność gospodarczą, w której wykorzystywał budynki gospodarcze. Samą nieruchomość nabył na podstawie umowy notarialnej, nie była z tego tytułu wystawiana faktura. Nieruchomość nie była wprowadzona do ewidencji prowadzonej firmy, nie przysługiwało mu także prawo do odliczenia VAT. Nieruchomość nie była przedmiotem umowy najmu czy dzierżawy na rzecz osób trzecich. Właściciel ulepszał do końca 1985 r. budynki gospodarcze, niemniej wartość tego ulepszenia nie przekraczała 30% ich wartości początkowej. Nie miał on także prawa do odliczenia VAT od tych nakładów. Wskazana nieruchomość stanowi majątek osobisty dłużnika, niezwiązany z działalnością gospodarczą. 6 lutego 2014 r. złożył on także oświadczenie, że nieruchomość nie była wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej. Wnioskodawca zadał w związku z tym pytanie, czy sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynków będzie opodatkowana, zwolniona czy też w ogóle nie będzie podlegać pod reżim ustawy o podatku od towarów i usług? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę lub świadczenie usług, w rozumieniu art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Żeby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W myśl zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

fot. MAST - Fotolia.com

Licytacja komornicza nieruchomości w podatku VAT

Zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków na nim posadowionych w trybie licytacji publicznej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż dłużnik nie wystąpi w charakterze podatnika.


Działalność gospodarcza – zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług – w świetle powyższych przepisów – jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze, czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.(…)

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków na nim posadowionych w trybie licytacji publicznej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż dłużnik nie wystąpi w charakterze podatnika, ponieważ czynność ta nie będzie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy. W związku z tym, że z treści wniosku wynika, że grunt oraz budynki nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej, ich sprzedaż licytacyjna będzie sprzedażą majątku osobistego dłużnika, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie będą miały zastosowania. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: