eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek VAT: Faktura korygująca z numerem faktury pierwotnej

Podatek VAT: Faktura korygująca z numerem faktury pierwotnej

2014-07-07 13:52

Podatek VAT: Faktura korygująca z numerem faktury pierwotnej

Faktura © apops - Fotolia.com

Podanie na fakturze korygującej jedynie numeru zamówienia czy dostawy, którego dotyczy faktura pierwotna, a nie numeru tej faktury, nie zapewnia celów "wyraźności" i "jednoznaczności" z art. 219 Dyrektywy 112. Na korekcie takiej obowiązkowo winien znajdować się numer dokumentu korygowanego - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 lutego 2014 r. sygn. akt I FSK 392/13.

Przeczytaj także: Podatek VAT: faktura (elektroniczna) w 2014 r.

W trakcie prac nad wdrożeniem w spółce systemu wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej okazało się, że na dokumentach tych nie jest możliwe zamieszczanie wszystkich danych wymaganych w § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Mianowicie nie jest możliwe zamieszczenie informacji o numerze faktury korygowanej. W związku z powyższym spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej, czy pomimo takiego braku, w kontekście przepisów unijnych, faktury korygujące będą prawidłowe i poprawne dla celów podatku od towarów i usług, jeżeli zamiast numeru faktury korygowanej pojawi się numer zamówienia czy dostawy? Jej zdaniem tak. Odmienny pogląd w tej kwestii wyraził jednak organ podatkowy, a następnie także Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrujący skargę na przedmiotową interpretację.

Również Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał racji spółce. NSA wskazał, że o ile art. 226 Dyrektywy 112 nie przewiduje wymogu zawarcia na fakturze korygującej numeru faktury korygowanej, tak trudno uznać, że polskie przepisy w tym zakresie są niezgodne z prawem unijnym, a to z uwagi na art. 219 Dyrektywy 112. Zgodnie bowiem z tym przepisem "Każdy dokument lub notę, która zmienia fakturę pierwotną i odnosi się do niej w sposób wyraźny i jednoznaczny, uznaje się za fakturę." Oznacza to zatem, że art. 219 wprowadza wymóg zawarcia na fakturze korygującej informacji, która pozwoli na jednoznaczne przyporządkowanie korekty do faktury pierwotnej.

fot. apops - Fotolia.com

Faktura

Podanie na fakturze korygującej jedynie numeru zamówienia czy dostawy, którego dotyczy faktura pierwotna, a nie numeru tej faktury, nie zapewnia celów "wyraźności" i "jednoznaczności" z art. 219 Dyrektywy 112. Na korekcie takiej obowiązkowo winien znajdować się numer dokumentu korygowanego.


Stąd też NSA potwierdził słuszność stwierdzenia dokonanego przez sąd I instancji mówiącego, że przewidujące wymóg zawarcia w fakturze korygującej numeru faktury korygowanej przepisy krajowe powstały z przetworzenia właśnie tego przepisu unijnego. Nie da się tu bowiem zaprzeczyć, że podanie na fakturze korygującej numeru faktury korygowanej jest najprostszym i najmniej uciążliwym sposobem wskazania w wyraźny i jednoznaczny sposób, do której faktury owa korekta się odnosi. Inny sposób identyfikowania na fakturze korygującej faktury korygowanej, np. poprzez wskazanie numeru zamówienia czy dostawy jest odnoszeniem się nie bezpośrednio do samej faktury, a do zamówienia/dostawy, którego ta faktura dotyczy. Postępowanie takie zaś nie zapewnia celów "wyraźności" i "jednoznaczności" wynikających z art. 219 Dyrektywy 112, gdyż w zależności od stanu faktycznego wprowadzenie takiego dodatkowego "ogniwa" może powodować niejasności uniemożliwiające jednoznaczne przypisanie faktury korygującej do faktury korygowanej (np. gdy faktura dotycząca jednego zamówienia jest korygowana dwukrotnie, nie wiadomo, czy druga z korekt dotyczy faktury pierwotnej czy pierwszej korygującej, gdyby obie były na potrzeby drugiej korekty identyfikowane poprzez numer zamówienia).

NSA wskazał także, że zgodnie za art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, na fakturze (poza jej numerem) nie ma obowiązku podawania numeru zamówienia, czy numeru dostawy. Stąd też zdaniem sądu wskazanie na fakturze korygującej numeru zawiadomienia czy też dostawy zamiast numeru faktury korygowanej może spowodować, że dochodzenie do faktury korygowanej będzie dużo bardziej utrudnione i uciążliwe.

Warto wiedzieć
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. w przypadku zbiorczej faktury korygującej dokumentującej udzielenie rabatu do wszystkich dostaw towarów lub usług mających miejsce w danym okresie czasu nie trzeba było podawać numerów faktur, których ta korekta dotyczyła. Z dniem 01 stycznia 2014 r. jednakże powyższe uległo zmianie. Obecnie taka korekta winna zwierać m.in. informacje o numerach faktur, których dotyczy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: