eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Do kiedy oświadczenie o opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym

Do kiedy oświadczenie o opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym

2014-07-09 13:28

Do kiedy oświadczenie o opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym

Do kiedy oświadczenie o opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym © yahyaikiz - Fotolia.com

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to fakultatywna forma opodatkowania, z której może skorzystać część drobnych przedsiębiorców. O jej wyborze trzeba jednak w określonym terminie powiadomić fiskusa. Ten jest różny w zależności od tego, czy podatnik dopiero co otwiera swoją firmę czy też prowadzi ją od pewnego czasu. Sytuacje te trzeba od siebie odróżnić, na co wskazał NSA w wyroku z dnia 01.07.2014 r. sygn. akt II FSK 1904/12.

Przeczytaj także: Podatek dochodowy przed decyzją o karcie podatkowej

Art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne mówi, że pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.
Jeżeli zaś podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Tak wybrana forma opodatkowania jest ważna także w latach następnych, chyba że podatnik zlikwiduje działalność tudzież do 20 stycznia danego roku podatkowego nie dokona wyboru innej formy opodatkowania.

W sprawie, którą rozpatrywał sąd natomiast podatnik otworzył działalność gospodarczą w marcu 2010 r. Nie zadeklarował przy tym formy opodatkowania. Następnie w maju 2010 r. działalność zawiesił, a jej wznowienie nastąpiło 11 marca 2011 r. Z kolei 14 marca 2011 r. skarżący złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Skarżący wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej z pytaniem, czy w 2011 r. miał prawo do opodatkowania przychodów z prowadzonej firmy ryczałtem?

fot. yahyaikiz - Fotolia.com

Do kiedy oświadczenie o opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym

Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.


Podatnik uznał, że skoro rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku, miał prawo do wyboru formy opodatkowania aż do dnia uzyskania pierwszego przychodu. Odmienny pogląd wyraził jednak Minister Finansów podkreślając, że wnioskodawca otworzył firmę w marcu 2010 r. a nie w roku 2011, stąd też wybór formy opodatkowania przysługiwał mu do 20 stycznia 2011 r.

Sprawa trafiła do sądu, zaś WSA uznał skargę podatnika za zasadną przychylając się do stanowiska skarżącego. Minister Finansów w związku z tym złożył skargę kasacyjną na to rozstrzygnięcie, a NSA uznał ją za uzasadnioną. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że spór tutaj toczy się o to, kiedy upływa termin wyboru opodatkowania w formie ryczałtu, jeżeli podatnik w trakcie roku podatkowego podejmuje uprzednio zawieszoną działalność gospodarczą.

I tak ustawa przewiduje dwa terminy zgłoszenia oświadczenia w tym zakresie: do dnia uzyskania pierwszego przychodu oraz do 20 stycznia roku podatkowego. Pierwszy termin ma zastosowanie tylko i wyłącznie do podatników, którzy dopiero co rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku kontynuowania takiej działalności, jak też jej wznowienia, prawo podatnika do wyboru opodatkowania upływa z dniem 20 stycznia danego roku podatkowego, z czym w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia.

Podatnik, który podejmuje działalność gospodarczą nie jest bowiem podatnikiem ją rozpoczynającym. Sam ustawodawca w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej wprost rozróżnia sytuację rozpoczęcia działalności gospodarczej od wznowienia działalności zawieszonej (chociażby w art. 14a tej ustawy).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: