eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód wielozadaniowy, van z VAT-1 z pełnym odliczeniem podatku

Samochód wielozadaniowy, van z VAT-1 z pełnym odliczeniem podatku

2014-07-10 13:31

Samochód wielozadaniowy, van z VAT-1 z pełnym odliczeniem podatku

Samochód wielozadaniowy, van z VAT-1 z pełnym odliczeniem podatku © wojtek - Fotolia.com

Nowe regulacje w zakresie odliczania VAT od zakupu samochodu, jego najmu czy leasingu, a także zakupu paliwa i innych wydatków eksploatacyjnych z takim pojazdem związanych, obowiązują już trzeci miesiąc. Niemniej nadal powstaje wiele problemów z właściwą ich interpretacją, w tym także w przypadku, zdaje się dość prostym, tj. gdy pojazd taki ma już zrobione dodatkowe badanie techniczne i posiada adnotację w dowodzie rejestracyjnym VAT-1.

Przeczytaj także: Prywatny samochód osobowy w firmie: odliczenie VAT

Mam w firmie samochód dostawczy do 3,5 t (Mercedes sprinter). Samochód ma 1 rząd siedzeń, a za nim trwała ściana oddzielająca od reszty pojazdu. Mercedes miał przeprowadzane badanie dodatkowe (poza badaniami okresowymi) w lutym 2006 r. i odliczałam 100% VAT od wszystkich zakupów związanych z tym pojazdem.
Obecnie część księgowych twierdzi, że nie trzeba ponawiać badania technicznego, a jeszcze inni, że jeżeli w dowodzie rejestracyjnym jest wpisane - Przeznaczenie: uniwersalny, to nie ma prawa do odliczeń 100% VAT od paliwa i części. I nie ma znaczenia że w dowodzie rej. jest wbite VAT-1.
To jak to w końcu jest?
- pyta jeden z użytkowników naszego forum.

Odpowiadając na nie w pierwszej kolejności należy wskazać, iż obecnie co do zasady w przypadku pojazdów samochodowych (w myśl przepisów prawo o ruchu drogowym) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku naliczonego zarówno z faktury zakupu takiego pojazdu, jego najmu, zakupu paliwa służącego do jego napędu (za wyjątkiem samochodów osobowych) jak i innych wydatków eksploatacyjnych (naprawy, konserwacje, a także opłaty za parkingi czy autostrady) w tym także od wydatków na zakup części i urządzeń w nich wykorzystywanych.

Niemniej od reguły tej występują pewne wyjątki. Jeden z nich mówi, że powyższe ograniczenie nie ma zastosowania, jeżeli dany pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Pojazd samochodowy jest natomiast wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
  1. sposób jego wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla takiego pojazdu ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
  2. konstrukcja takiego pojazdu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Wystarcza tutaj spełnienie jednego ze wskazanych warunków.

I tak jest w przypadku użytkownika naszego forum. Spełnia on bowiem warunek drugi. Do pojazdów wymienionych w pkt 2 zalicza się m.in. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwała przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.

fot. wojtek - Fotolia.com

Samochód wielozadaniowy, van z VAT-1 z pełnym odliczeniem podatku

Nowe regulacje w zakresie odliczania VAT od zakupu samochodu, jego najmu czy leasingu, a także zakupu paliwa i innych wydatków eksploatacyjnych z takim pojazdem związanych, obowiązują już trzeci miesiąc.


Przypomnijmy, że także w poprzednim stanie prawnym takie pojazdy dawały prawo do pełnego odliczenia VAT. Właściciel samochodu wspomniał, że pojazd ten został w 2006 r. poddany dodatkowemu badaniu technicznemu, zaś z ogółu pytania można wywnioskować, że w dowodzie rejestracyjnym na podstawie tego przeglądu, została umieszczona adnotacja VAT-1.

Uzyskiwały ją właśnie pojazdy samochodowe mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van (w 2006 r. mówił o tym art. 86 ust. 4 ustawy o VAT).

Stary VAT-1 obecnie jest zastąpiony nowym VAT-1a. Niemniej stosowne zaświadczenie obejmuje te same pojazdy.

Wracając do kwestii ponownego przeprowadzenia takiego badania, na wstępie przypomnijmy, że spełnienie odpowiednich wymagań przez dane auto stwierdza się tutaj na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (która to wprowadziła nowe regulacje w zakresie odliczania VAT od samochodów) dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (czyli licząc od 01 kwietnia 2014 r.), chyba że wcześniej auto zostanie sprzedane – wtedy badanie należy przeprowadzić przed tą czynnością.

Niemniej zaświadczenia wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dla pojazdów, o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, w brzmieniu dotychczasowym, zachowują ważność na potrzeby stosowania art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a tej ustawy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą (a więc w stosunku do samochodów z jednym rzędem siedzeń, klasyfikowanych jako wielozadaniowe, van). Tym samym w przypadku tych pojazdów przeprowadzone wcześniej badanie techniczne zachowuje nadal swoją ważność (o ile oczywiście w pojeździe nie zostały wprowadzone zmiany skutkujące niespełnieniem warunków technicznych uprawniających do pełnego odliczenia VAT). Nie ma w związku z tym obowiązku ponownego jego przeprowadzania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: