eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. z podatkiem PCC

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. z podatkiem PCC

2014-07-15 13:05

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. z podatkiem PCC

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. z podatkiem PCC © yellowj - Fotolia.com

Wniesienie przez osobę fizyczną swojego przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej (spółki z o.o.), nie korzysta ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych jak też nie jest wyłączone spod tej ustawy, a co za tym idzie, czynność ta rodzi obowiązek zapłaty tego podatku - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 03.07.2014 r. nr ILPB2/436-158/14-4/WM.

Przeczytaj także: Aport przedsiębiorstwa: podstawa opodatkowania PCC

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem VAT. Zamierza on wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego) do istniejącej spółki z o.o. w zamian za jej udziały. Pod pojęciem przedsiębiorstwa mieści się tutaj: nazwa przedsiębiorstwa, wartości niematerialne i prawne, posiadane ruchomości (w postaci maszyn i urządzeń oraz materiałów do produkcji), dokumenty związane z prowadzeniem działalności, wierzytelności, pracownicy, środki pieniężne, koncesje, licencje, zezwolenia, patenty, tajemnice przedsiębiorstwa, prawo do korzystania z nieruchomości wynikające z umowy najmu. Do spółki nie zostanie jednak przeniesiona nieruchomość będąca środkiem trwałym wnioskodawcy. Tę spółka będzie od niego wynajmować na podstawie umowy najmu. Wnioskodawca zadał pytanie, czy wskutek wniesienia jego przedsiębiorstwa do spółki powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do przepisów art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. z dnia 17 maja 2010 r.; Dz.U. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się – przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.
Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy, określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się – w przypadku spółki kapitałowej:
a. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
b. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy (…) powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną.
Podstawę opodatkowania – w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy – przy podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stosownie do uregulowań art. 6 ust. 9 cyt. ustawy, od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:
1. kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;
2. opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;
3. opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Jednakże w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

fot. yellowj - Fotolia.com

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. z podatkiem PCC

Wniesienie przez osobę fizyczną swojego przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej (spółki z o.o.), nie korzysta ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych jak też nie jest wyłączone spod tej ustawy, a co za tym idzie, czynność ta rodzi obowiązek zapłaty tego podatku


I tak, zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: