eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Cienka kapitalizacja: zmiany planowane od 1 stycznia 2015 r.

Cienka kapitalizacja: zmiany planowane od 1 stycznia 2015 r.

2014-07-28 00:20

Przeczytaj także: Cienka kapitalizacja: wyższe koszty finansowania dłużnego


Projekt nie przewiduje definicji „kapitału własnego”, jednak wprowadza do Ustawy o CIT przepis art. 16 ust. 7h, zgodnie z którym wartość kapitału własnego nie obejmuje „kapitałów z aktualizacji wyceny oraz części kapitału własnego pochodzącego z otrzymanych pożyczek podporządkowanych”. Ponadto wartość kapitału własnego „pomniejsza się o wartość kapitału zakładowego spółki lub funduszu udziałowego w spółdzielni, jaka nie została na ten fundusz lub kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi członkom wobec tej spółdzielni lub wspólnikom wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a–16m”. W mojej ocenie z powyższej regulacji nie wynika, w jaki sposób powinien być obliczany kapitał własny dla celów cienkiej kapitalizacji, ani też z jakich regulacji poza ustawą o CIT podatnik może korzystać, aby go obliczyć. Z projektowanych przepisów można jedynie domniemywać, że pojęcie „kapitału własnego” w zamierzeniu ustawodawcy powinno odpowiadać pojęciu stosowanemu w rachunkowości przy sporządzaniu bilansów i sprawozdań finansowych. Należy jednak zauważyć, że „kapitał własny” występuje również na gruncie Kodeksu spółek handlowych, gdzie jest pojęciem zróżnicowanym, na który mogą składać się różne elementy w zależności od przyjętych kryteriów. W mojej ocenie przed uchwaleniem proponowanych zmian konieczne jest wprowadzenie do niego definicji tego pojęcia, aby wyeliminować powstające wątpliwości.

4. Alternatywna metoda obliczania cienkiej kapitalizacji

Zupełną nowością zaproponowaną w projekcie jest umożliwienie podatnikom wyboru alternatywnej metody obliczania cienkiej kapitalizacji. Zasady jej stosowania opisane zostaną w następnych wpisach na naszym blogu.

Dyskusja nad projektem trwa

Obecnie projekt nowelizacji znajduje się w Komisji Finansów Publicznych i jest przed drugim czytaniem w Sejmie, a zatem prawdopodobnie ostateczny kształt regulacji będzie ulegał zmianie. Niewątpliwie jednak założenie pozostaje to samo – zaostrzenie przepisów dotyczących cienkiej kapitalizacji i ograniczenie możliwości pomniejszania przychodów o koszty odsetek od pożyczek.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: