eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Gaz łupkowy do opodatkowania

Gaz łupkowy do opodatkowania

2014-07-27 12:03

Gaz łupkowy do opodatkowania

Gaz łupkowy © shamtor - Fotolia.com

Proces przemysłowego wydobycia gazu łupkowego jeszcze w Polsce nie ruszył, koncerny wydobywcze wycofują się z poszukiwań, ale zyski z wydobycia gazu ziemnego, w tym łupkowego zostały opodatkowane. Sejm przyjął ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Nowy podatek ma być pobierany począwszy od roku 2020.

Przeczytaj także: Gaz łupkowy opodatkowany od 2020 roku

Głównym obszarem występowania złóż gazu ziemnego w Polsce jest Niż Polski oraz w mniejszym zakresie – przedgórze Karpat i Morze Bałtyckie. W złożach Niżu Polskiego występuje obecnie 69 proc. wydobywalnych zasobów gazu ziemnego, zaś na przedgórzu Karpat znajduje się 26 procent tych zasobów.

Zgodnie z szacunkami na terenie Polski znajdują się znaczne zasoby gazu ze źródeł niekonwencjonalnych (łupkowych). Według Państwowego Instytutu Geologicznego, wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce szacuje się na 346 do 768 mld m. sześc. To 5,5 razy więcej od udokumentowanych do tej pory zasobów ze złóż konwencjonalnych.

PIG oszacował również zasoby ropy łupkowej w Polsce. Mają one wynosić 215–268 mln ton, czyli są 8,5–10,5-krotnie większe od udokumentowanych do tej pory zasobów ze złóż konwencjonalnych (około 26 mln ton).

Przyjęta przez Sejm ustawa opodatkowuje wydobycie węglowodorów z krajowych zasobów. W przypadku wydobycia gazu ziemnego ze złoża konwencjonalnego podatek wyniesie 3 proc. wartości wydobytego surowca, a ze źródła niekonwencjonalnego (łupków) – 1,5 proc. Dla ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych podatek będzie wynosić 6 proc. wartości, a dla ropy ze złóż łupkowych – 3 proc. wartości. W celu do zachęcenia do inwestycji zostanie też wprowadzony specjalny podatek węglowodorowy w wysokości od 0 do 25 proc., w zależności od relacji przychodów do wydatków. Z podatku mają być zwolnione odwierty o małej wydajności.

Nowe podatki mają być pobierane od roku 2020. Ustawa trafiła pod obrady Senatu.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Ebrow / 2014-07-27 19:53:17

    To chyba dobrze, że najpierw ustanawia się prawo, a później zaczyna komercjalizację? Teraz inwestorzy wiedzą na czym stoją i prace na pewno ruszą do przodu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: