eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zakup motocykla na wynajem z pełnym odliczeniem podatku VAT

Zakup motocykla na wynajem z pełnym odliczeniem podatku VAT

2014-08-12 13:24

Zakup motocykla na wynajem z pełnym odliczeniem podatku VAT

Zakup motocykla na wynajem z pełnym odliczeniem podatku VAT © Nomad_Soul - Fotolia.com

Skoro wnioskodawca wyklucza używanie zakupionego motocykla na cele prywatne swoje i swoich pracowników, wprowadził reguły wykluczające jego użycie do celów prywatnych, zaś motocykl ma być jedynie wynajmowany osobom trzecim, od jego zakupu będzie przysługiwać pełne odliczenie podatku naliczonego - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 30.07.2014 r. nr IPTPP4/443-287/14-6/OS.

Przeczytaj także: Remont samochodu we własnym warsztacie samochodowym z korektą VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca (czynny podatnik VAT) zamierza zakupić motocykl, który od chwili zakupu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie przeznaczony wyłącznie na wynajem (na podstawie zawieranych umów najmu). Ustalił on reguły wykluczające wykorzystywanie motocykla do celów prywatnych. Ponadto zasady wynajmowania motocykli znajdą się w stosownym regulaminie. Motocykle mają być wynajmowane jedynie osobom dorosłym powyżej 25 lat (najemca musi okazać się dowodem osobistym oraz prawem jazdy kategorii A). Kluczyki od motocykla będą w posiadaniu właściciela firmy i pod jego kontrolą. Regulamin wyklucza użytkowanie motocykla zarówno przez pracowników jak i właściciela. Dla potrzeb osobistych wnioskodawca posiada samochód osobowy. W związku z powyższym zadał on pytanie, czy od zakupu motocykla będzie mógł odliczyć cały podatek VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

fot. Nomad_Soul - Fotolia.com

Zakup motocykla na wynajem z pełnym odliczeniem podatku VAT

Skoro wnioskodawca wyklucza używanie zakupionego motocykla na cele prywatne swoje i swoich pracowników, wprowadził reguły wykluczające jego użycie do celów prywatnych, zaś motocykl ma być jedynie wynajmowany osobom trzecim, od jego zakupu będzie przysługiwać pełne odliczenie podatku naliczonego.


Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

W myśl art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.
Zgodnie z art. 86a ust. 2 ustawy o VAT do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:
1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych

Stosownie do art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o VAT przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Na podstawie art. 86a ust. 4 ustawy pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Na podstawie art. 86a ust. 5, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych:
1. przeznaczonych wyłącznie do:
a. odprzedaży,
b. sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
c. oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze #8722; jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika;
2. w odniesieniu do których:
a. kwotę podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych podatnik oblicza zgodnie z ust. 1 lub
b. podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: