eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odliczenie VAT od paliwa gdy samochód o ładowności ponad 500 kg

Odliczenie VAT od paliwa gdy samochód o ładowności ponad 500 kg

2014-08-19 13:27

Odliczenie VAT od paliwa gdy samochód o ładowności ponad 500 kg

Odliczenie VAT od paliwa gdy samochód o ładowności ponad 500 kg © Duncan Noakes - Fotolia.com

Poczynając od 1 kwietnia 2014 r. w aspekcie podatkowym samochody z tzw. kratką straciły na atrakcyjności. Niemniej na gruncie podatku od towarów i usług nie są one traktowane jak samochody osobowe, co w obecnym stanie prawnym daje dodatkowe możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Przeczytaj także: Samochód wielozadaniowy, van z VAT-1 z pełnym odliczeniem podatku

Chodzi tutaj o odliczenie tego podatku od zakupu paliwa służącego do napędu takich pojazdów. Przypomnijmy bowiem, że obecnie co do zasady w przypadku samochodów osobowych podatnik ma co do zasady prawo do odliczenia połowy podatku naliczonego z faktur za zakup takich pojazdów, ich najem, dzierżawę, czy wydatków związanych z ich eksploatacją czy remontami (chyba że prowadzi dokumentację potwierdzającą, iż są one wykorzystywane jedynie na potrzeby działalności gospodarczej). VAT-u nie można odliczyć natomiast od zakupionego paliwa służącego do ich napędu.

Bardzo podobnie jest w przypadku tzw. samochodów z kratką – tutaj także prawo do odliczenia VAT-u naliczonego od zakupu takiego pojazdu, jego najmu, leasingu, czy wydatków związanych z eksploatacją, wynosi 50%. Niemniej na mocy art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT oraz art. 12 ustawy nowelizacyjnej z dnia 7 lutego 2014 r., podatnicy posiadający takie pojazdy mają także prawo do odliczenia 50% kwoty VAT od zakupu paliwa do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczające 3,5 tony innych niż samochody osobowe, których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
  • 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,
  • 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,
  • 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.
Regulacja ta odnosi się przede wszystkim do tzw. samochodów z kratką.

fot. Duncan Noakes - Fotolia.com

Odliczenie VAT od paliwa gdy samochód o ładowności ponad 500 kg

Poczynając od 1 kwietnia 2014 r. w aspekcie podatkowym samochody z tzw. kratką straciły na atrakcyjności. Niemniej na gruncie podatku od towarów i usług nie są one traktowane jak samochody osobowe, co w obecnym stanie prawnym daje dodatkowe możliwości odliczenia podatku naliczonego.


Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc winna przy tym wynikać z dokumentów wydatnych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Jeżeli powyższe informacje w nich się nie znajdą, dany pojazd będzie traktowany jako osobowy (a więc bez prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa).

Dokumentami takimi są z reguły świadectwo homologacji lub odpis decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania. Niemniej wspomniane przepisy owych dokumentów nie wymieniają wprost. Stąd też rodzi się pytanie, czy mogą nimi być także dowód rejestracyjny pojazdu czy też karta pojazdu, w których znajdują się takie informacje jak rodzaj pojazdu (ciężarowy, osobowy), ilość miejsc siedzących a także dopuszczalna ładowność?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23 grudnia 2013 r. nr IPPP2/443-1028/13-4/AO. Wprawdzie interpretacja ta została wydana na podstawie starego stanu prawnego, niemniej wydaje się, że nadal zachowuje ona swoją aktualność. Otóż organ ten uznał, że:

„(…) skoro w przedmiotowych okolicznościach nabyty samochód marki T w polskich dokumentach wydanych na podstawie przepisów Prawo o Ruchu Drogowym (karta pojazdu i dowód rejestracyjny dla pojazdu marki T) będzie posiadał określoną w art. 86a ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług dopuszczalną ładowność i liczbę miejsc zatem pojazd ten spełniał będzie wymagania wyłączające powyższy samochód z ograniczonego prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Spełnienie powyższych warunków będzie uprawniało zatem do odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu, o którym mowa we wniosku a także paliwa nabywanego do jego napędu.

Z uwagi na przywołane uregulowania na tle przedstawionej treści wniosku należy stwierdzić, że skoro dopuszczalna ładowność pojazdu (620 kg) oraz liczba miejsc (5 miejsc siedzących wliczając kierowcę) wraz z zapisem „samochód ciężarowy” wynika z informacji zawartych w polskich dokumentach wydanych zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym (karta pojazdu i dowód rejestracyjny dla pojazdu marki T) zatem Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowego samochodu oraz prawo do odliczania kwoty podatku VAT określonej w fakturze zakupu paliwa do tego pojazdu.(…)”


Należy jednak pamiętać (w celu uniknięcia sporu z organami podatkowymi), iż z dokumentów tych winna wynikać nie tylko ilość miejsc (siedzeń) i dopuszczalna ładowność, ale także to, iż dany samochód nie jest osobowym. Warto też wiedzieć, iż obecnie samochód posiadający homologację ciężarową nie w każdym przypadku musi mieć kratkę. Przy niektórych modelach samochodów samochód osobowy nie różni się niczym od pojazdu posiadającego homologację ciężarową.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (5)

  • Samochód inny niż osobowy

    podatnikvat / 2015-03-05 09:34:49

    A na jakiej podstawie autor stwierdził :"Należy jednak bezwzględnie pamiętać, iż z dokumentów tych musi wynikać nie tylko ilość miejsc (siedzeń) i dopuszczalna ładowność, ale także to, iż dany samochód nie jest osobowym"?
    Nie ma takiego przepisu a jest wręcz przeciwnie - wyrok Trybunału Konstytucyjnego oraz wyroki NSA stwierdzają, że istotne jest kryterium dopuszczalnej ładowności określone w ustawie o vat i ono przesądza o ciężarowym (ciężarowo-osobowym) charakterze pojazdu, nie zaś rodzaj pojazdu (osobowy, ciężarowy) określony w dokumentach dopuszczających do ruchu pojazd. odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Krzysztof_S. / 2015-03-09 09:49:15

      Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2015-03-09 10:04:24)

      Spotkał się Pan już z wyrokami NSA mówiącymi o przepisach stosowanych od kwietnia 2014 r.?
      Bez zapoznania się z tymi wyrokami nie chciałbym polemizować, także poprosiłbym o przytoczenie sygnatur, jeżeli istnieje taka możliwość. Proszę też zwrócić uwagę, że ustawodawca w obecnych regulacjach mówi o samochodach osobowych i innych pojazdach samochodowych, gdzie są to dwa różne pojęcia. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Odliczenie VAT od paliwa gdy samochód o ładowności ponad 500 kg

    podatnikvat / 2015-03-11 06:26:55


    Nie ma, jak sądzę wyroków NSA do przepisów stosowanych od kwietnia 2014r. - Izby Skarbowe, WSA i NSA nie działają tak szybko. Wcześniejsze przepisy były podobnie skonstruowane i raczej nie tracą aktualności poprzednie wyroki - podaje więc wyroki z poprzednich stanów prawnych oraz wyrok WSA do obecnego:
    -Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 września 2006 r. K 7/05. Oto przykładowy fragment uzasadnienia:
    “W rozważanej sprawie ustawodawca nie posłużył się kryterium rodzaju pojazdu (samochód ciężarowy), ale kryterium ładowności pojazdów samochodowych. Należy zwrócić uwagę, że to właśnie dopuszczalna ładowność pojazdu jest jedną z tych jego cech użytkowych, która przesądza o tym, że może być on wykorzystywany do przewozu ciężarowego. Trafnie zauważył Prokurator Generalny, że wzór zamieszczony w kwestionowanych przepisach, jest regulacją zdecydowanie bardziej precyzyjną i dookreśloną niż powołanie się na ciężarowy charakter samochodu. Warto przypomnieć, że, w myśl definicji zawartej w prawie o ruchu drogowym, samochód ciężarowy to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje więc również samochód ciężarowo-osobowy, przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą.”
    -wyrok NSA I FSK 884/13 z dnia 13.05.2014r.
    -wyrok NSA I FSK 8/08 z dnia 19.03.2009r.
    -wyrok WSA w Poznaniu I SA/Po 753/14 z dnia 17.12.2014r.
    Pojęcia te (osobowe, inne niż osobowe) w rozumieniu ustawy o vat nie są sformalizowane i całkiem jednoznaczne, skoro samochód, który nie ma określonych w dokumentach liczby miejsc i dop. ładowności też jest samochodem osobowym. Definicje samoch. osobowych są w wielu ustawach i w każdej inaczej zdefiniowane: o ruchu drogowym, o podatkach dochodowych, akcyzowym. A kryterium dop. ładowności określonej w dokumentach jest jednoznaczne.

    odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Krzysztof_S. / 2015-03-11 08:19:41

      Dziękuję za odpowiedź, zaktualizowaliśmy treść artykułu. Tytułem wyjaśnienia jednak chciałbym podkreślić, że od 01 kwietnia 2014 r. pojazdem samochodowym na potrzeby VAT-u jest pojazd samochodowy w myśl przepisów prawa o ruchu drogowym (art. 2 pkt 34 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 01.04.2014 r.; przepisy ustaw o podatkach dochodowych również obecnie odnoszą się do pojazdu samochodowego w myśl przepisów prawa o ruchu drogowym - także tu zmiana nastąpiła 01.04.2014, co nawiasem mówiąc moim zdaniem nie było zgodne z prawem - zmiana przepisów w trakcie roku podatkowego na niekorzyść podatników).
      Co do przytoczonych wyroków NSA, jeden odnosi się do samochodów specjalnych (nie osobowych), drugi zaś do tzw. wzoru Lisaka, kiedy kształt przepisów był inny, także zachowałbym daleko idącą ostrożność przy opieraniu się na nich w odliczaniu VAT od samochodów w bieżącym stanie prawnym. Ostatni z przytoczonych wyroków WSA dotyczy także poprzedniego stanu prawnego (kiedy to ustawa podatkowa nie odnosiła się w zakresie pojazdów samochodowych wprost do prawa o ruchu drogowym).
      Stąd też obecnie sądy mogą przyjąć inną linię orzeczniczą (bo jeżeli obecnie pojazd samochodowy należy rozumieć zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, to dlaczego w inny sposób aniżeli ta ustawa mówi, wyjaśniać pojęcie samochodu osobowego?). Niemniej faktycznie użycie wyrazu "bezwzględnie" było tutaj zbyt daleko idącym. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Odliczenie VAT od paliwa gdy samochód o ładowności ponad 500 kg

    podatnikvat / 2015-03-11 14:31:14

    Nawet jeśli przyjmiemy definicje samochodów osobowego i ciężarowego z ustawy Prawo o ruchu drogowym to pojazdy z określona ładownością a więc przeznaczone też do przewożenia ładunków wg tych definicji stanowią samochody ciężarowo-osobowe a więc ciężarowe - wynika to m.in. z wcześniej wymienionych wyroków (definicja ta się nie zmieniła). Tylko, że definicje te nie mają nic wspólnego z kategorią (M czy N) i rodzajem pojazdu wpisanym w dokumenty na podstawie przepisów homologacyjnych (rozporządzenia i Dyrektywy) - należy stosować definicje - przepisy ustawowe w celu określania przedmiotu podatku (Konstytucja).
    Zmiana definicji sam. osobowego w ustawach o podatkach dochodowych dotyczy tylko samochodów zakupionych od kwietnia 2014 - i nie stosowałbym tej definicji bezpośrednio do celów vat.
    Stan prawny obecny ma charakter tymczasowy (na czas obowiązywania decyzji derogacyjnej) a więc po 2016r mogą wrócić poprzednie przepisy. Tak naprawdę przepis art. 12, zabraniający odliczenia 50% vat, nie może wykluczać odliczenia dla samochodów, których dotyczy zasada "stand still" - a więc odnosi się do przepisów z 2004/2005roku. Podane wyroki mogą się więc okazać odpowiednie także w tym kontekście.
    Doceniam, zmianę treści artykułu. Ma Pan rację, że organy podatkowe interpretują przepisy na korzystny dla budżetu państwa sposób, tylko dlaczego wszyscy inni specjaliści podpisują się pod tym? Czekam na wyrok NSA dot. wyroku WSA I SA/Po 753/14. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: