eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Darowizna firmy córce bez podatku dochodowego

Darowizna firmy córce bez podatku dochodowego

2014-08-20 12:44

Darowizna firmy córce bez podatku dochodowego

Darowizna firmy córce bez podatku dochodowego © ahmet_ozgur - Fotolia.com

Przekazanie nieodpłatne (w formie darowizny) swojego przedsiębiorstwa córce nie wiąże się z otrzymaniem przez darczyńcę żadnych wartości pieniężnych, ani innym przysporzeniem majątkowym. W związku z tym czynność taka po stronie darczyńcy nie wywołuje powstania dochodu, który mógłby być opodatkowany podatkiem dochodowym - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 16.07.2014 r. nr ITPB1/415-470/14/AK.

Przeczytaj także: Darowizna zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Od 1995 r. wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. W niedługim czasie planuje ją zakończyć i całe swoje przedsiębiorstwo przekazać nieodpłatnie córce, która zarejestruje swoją działalność. Przekazane mają zostać budynki, środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe, a także zobowiązania wobec dostawców i należności od odbiorców. Wnioskodawca zadał pytanie, czy wskazana darowizna będzie wolna od podatku dochodowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie – oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

fot. ahmet_ozgur - Fotolia.com

Darowizna firmy córce bez podatku dochodowego

Przekazanie nieodpłatne (w formie darowizny) swojego przedsiębiorstwa córce nie wiąże się z otrzymaniem przez darczyńcę żadnych wartości pieniężnych, ani innym przysporzeniem majątkowym. W związku z tym czynność taka po stronie darczyńcy nie wywołuje powstania dochodu, który mógłby być opodatkowany podatkiem dochodowym.


W myśl art. 55[¹] ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5. koncesje, licencje i zezwolenia;
6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8. tajemnice przedsiębiorstwa;
9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zauważyć przy tym należy, że katalog składników (elementów) przedsiębiorstwa, o których mowa w ww. przepisie, nie ma charakteru zamkniętego, o czym świadczy użycie sformułowania „w szczególności”. W związku z powyższym w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego mogą wchodzić także inne składniki majątkowe, niewymienione w cyt. wyżej przepisie, np. zobowiązania wynikające z prowadzonej w ramach tego przedsiębiorstwa pozarolniczej działalności gospodarczej.
W myśl art. 55[2] ustawy Kodeks cywilny, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów. Może więc nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym na podstawie umowy sprzedaży, zamiany czy darowizny.

Jednocześnie, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „darowizna”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: