eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż prywatnych działek budowlanych bez podatku VAT

Sprzedaż prywatnych działek budowlanych bez podatku VAT

2014-08-26 12:41

Sprzedaż prywatnych działek budowlanych bez podatku VAT

Sprzedaż prywatnych działek budowlanych bez podatku VAT © cobia - Fotolia.com

Sama sprzedaż towaru nie jest wystarczającym do uznania, że czynność ta podlega opodatkowaniu VAT. Konieczne jest także określenie podmiotu dokonującego dostawy, jako podatnika w myśl ustawy wykonującego czynność opodatkowaną. Takim podmiotem z całą pewnością nie jest osoba dokonująca sprzedaży swojego prywatnego majątku - potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14.08.2014 r. nr ITPP2/443-659/14/PS.

Przeczytaj także: Sprzedaż działek (nie) rolnych a podatek VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (w zakresie reklamy i poligrafii), z tytułu której jest czynnym podatnikiem VAT. Jego ojciec zamierza darować mu 5 działek budowlanych, które powstały z podziału działki rolnej, zakupionej przez ojca w 2000 r. Wnioskodawca nie dokona ich podziału, uzbrojenia w media a także nie wykona żadnych innych czynności zmierzających do zwiększenia ich wartości. Niemniej zamierza je sprzedać, zaś uzyskane z tego tytułu środki finansowe chce przeznaczyć na dokończenie budowy własnego domu (a więc na własne cele mieszkaniowe). Wnioskodawca zadał pytanie, czy od sprzedaży tych działek będzie musiał odprowadzić podatek VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działek należy uznać za czynność niemieszczącą się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), więc nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). Sprzedaż będzie miała charakter jednorazowy (ustawa mówi o charakterze ciągłym) i nie ma charakteru zarobkowego, ani częstotliwego. Nabycie gruntów w drodze darowizny nie może być utożsamiane z zamiarem wykonywania czynności w ramach działalności gospodarczej, tym bardziej, że grunty nie będą w żaden sposób modyfikowane celem zwiększenia ich wartości (uzbrojenie, podział, itp.).

fot. cobia - Fotolia.com

Sprzedaż prywatnych działek budowlanych bez podatku VAT

Sama sprzedaż towaru nie jest wystarczającym do uznania, że czynność ta podlega opodatkowaniu VAT. Konieczne jest także określenie podmiotu dokonującego dostawy, jako podatnika w myśl ustawy wykonującego czynność opodatkowaną. Takim podmiotem z całą pewnością nie jest osoba dokonująca sprzedaży swojego prywatnego majątku.


Mimo, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w świetle odpowiednich przepisów, to stwierdzić należy, że z uwagi na wykorzystywanie majątku prywatnego - działek, ich sprzedaż nie może stanowić działalności gospodarczej, z uwagi na fakt, że czynności te nie są dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych i stanowią jedynie czynności związane z wykonywaniem prawa własności. Zatem, osoby fizyczne (w tym Pan) dokonujące sprzedaży, przekazania lub darowizny towarów stanowiących część ich majątku osobistego, nie są zaliczane do grona podatników podatku od towarowi usług. Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż działek jest sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, był przedmiotem orzeczenia z dnia 15 września 2011 r. TSUE w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.

Z treści tego orzeczenia wynika, że za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, producenta, tj. wykazuje aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości, porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, czyli działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność wskazywać musi ciąg powyżej, przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: