eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zeznanie podatkowe bez odliczenia zakupu pościeli rehabilitacyjnej

Zeznanie podatkowe bez odliczenia zakupu pościeli rehabilitacyjnej

2014-09-10 12:34

Przeczytaj także: Rower rehabilitacyjny odliczysz w rocznym zeznaniu podatkowym


Podkreślić należy, iż – zgodnie ze stanowiskiem utrwalonym zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa – zwolnienia podatkowe (ulgi, preferencje) stanowią wyłom od zasady powszechności opodatkowania oraz mają charakter przywileju, z którego podatnik ma prawo, a nie obowiązek korzystania; muszą one być zatem interpretowane bez dokonywania wykładni rozszerzającej, a także zawężającej danego przepisu prawa podatkowego. Nadto przy wszelkiej interpretacji przepisów prawa podatkowego i próbach odkodowania zawartych w nich norm prawnych należy posługiwać się przede wszystkim wykładnią językową.

Z brzmienia powołanego wyżej przepisu art. 27 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że podatnik w ramach ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzenia indywidualnego przeznaczenia, niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Należy przy tym dodać, że określenie ”indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że można zaliczyć do tej kategorii tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać właściwości leczniczo – rehabilitacyjne.

Z uregulowań zawartych w ww. przepisie wynika zatem, że pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek, zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu, cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni zakupiła wyrób medyczny, tj. jeden zestaw pościeli wełnianej w celu wykorzystania jej właściwości leczniczych w leczeniu zwyrodnienia stawów i zespołu chorób narządów ruchu.

Niewątpliwie zakupiona pościel wełniana poprawia samopoczucie Wnioskodawczyni i poprawia ogólny stan zdrowia, jednakże wydatki poniesione na jej zakup nie mieszczą się w katalogu wydatków na cele rehabilitacyjne, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż taka pościel nie stanowi indywidualnego sprzętu, urządzenia czy narzędzia technicznego niezbędnego w rehabilitacji bądź ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Nie kwestionując walorów jakościowych tej pościeli należy stwierdzić, iż jest ona dobrem powszechnego użytku, z którego w zwykły sposób korzystać może ogół osób niezależnie od faktu ewentualnej niepełnosprawności. Trudno zatem mówić o indywidualnym charakterze zakupionej pościeli wełnianej.

Nie można więc zgodzić się z Wnioskodawczynią, że zakupiona pościel jako wyrób medyczny ma indywidualne przeznaczenie, jest niezbędna w rehabilitacji i ułatwia wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Z uwagi, że zakupiony przez Wnioskodawczynię zestaw pościeli wełnianej nie posiada indywidualnego charakteru, wydatek poniesiony na jego zakup nie podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że w zeznaniu za 2013 r. Wnioskodawczyni nie może skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków z tytułu zakupu pościeli wełnianej z uwagi na fakt, że wydatek ten nie spełnia wymogu określonego przez ustawodawcę w treści art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: