eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dropsipping: podatek dochodowy od prowizji

Dropsipping: podatek dochodowy od prowizji

2014-09-11 13:43

Dropsipping: podatek dochodowy od prowizji

Dropsipping: podatek dochodowy od prowizji © Stepan Popov - Fotolia.com

W przypadku świadczenia usług pośrednictwa handlowego w oparciu o model logistyczny dopsippingu (tj. sytuacji, w której udział przedsiębiorcy w danej transakcji ogranicza się do pośrednictwa w płatnościach i zamówieniach), przychodem z działalności gospodarczej jest kwota należna za wykonaną usługę, a więc uzyskana na takich operacjach prowizja. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 22.05.2014 r. nr ITPB1/415-188/14/WM.

Przeczytaj także: Dropshipping: dowody księgowe data powstania przychodu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Firma wnioskodawcy opodatkowana jest na zasadach ogólnych. W przyszłości wnioskodawca zamierza działać w oparciu o model logistyczny sprzedaży zwany dropsippingiem przez internet poprzez aukcje, bądź ogłoszenia na własnej stronie internetowej. Mianowicie będzie on świadczył usługi w zakresie pośrednictwa w zakupie jednostkowych towarów pomiędzy klientem a dostawcą (który będzie znajdował się poza państwami członkowskimi UE). Towary będące przedmiotem transakcji nie będą stanowiły własności wnioskodawcy. Nie uzyska on też faktury czy rachunku potwierdzającego zakup, jak również nie będzie importerem, nie sprowadza towaru na własny rachunek ani w niczyim imieniu. Zakupiony towar będzie trafiał bezpośrednio od sprzedawcy do nabywcy, nigdy do wnioskodawcy, niemniej płatność w pierwszej kolejności trafi w całości od klienta na konto bankowe wnioskodawcy, a następnie on przekaże je do dostawcy (wpłacona kwota będzie zawierać prowizję wnioskodawcy). W związku z powyższym zadano pytanie, co stanowi przychód wnioskodawcy przy świadczeniu usług pośrednictwa handlowego przez aukcje internetowe w oparciu o model logistyczny dropshipping? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

fot. Stepan Popov - Fotolia.com

Dropsipping: podatek dochodowy od prowizji

W przypadku świadczenia usług pośrednictwa handlowego w oparciu o model logistyczny dopsippingu, przychodem z działalności gospodarczej jest kwota należna za wykonaną usługę, a więc uzyskana na takich operacjach prowizja.


Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na mocy art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1. wystawienia faktury albo
2. uregulowania należności.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi w zakresie pośrednictwa handlowego m. in. przez aukcje internetowe w oparciu o model logistyczny zwany dropsippingiem. Wnioskodawca wskazał, że towar nie będzie stanowił jego własności, nie uzyska faktury VAT oraz rachunku potwierdzającego zakup, nie będzie również importerem, nie sprowadza towaru na własny rachunek, ani w niczyim imieniu, zaś jego udział w transakcji ograniczy się do pośrednictwa w płatnościach i zamówieniach.
Z tego tytułu Wnioskodawca pobierał będzie prowizję – różnicę pomiędzy kwotą przelaną przelewem bankowym od klienta, a kwotą przekazaną do dostawcy.

W takim zatem przypadku przychodem o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który powinien być brany pod uwagę przy ustalaniu podstawy opodatkowania będzie kwota należna za wykonaną usługę, tj. prowizja Wnioskodawcy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: