eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie i likwidacja firmy

Zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie i likwidacja firmy

2014-09-20 08:31

Zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie i likwidacja firmy

Kasa fiskalna © milatas - Fotolia.com

Podatnik, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej i jej nie wznowił, a zlikwidował, musi oddać ulgę na zakup kasy fiskalnej, jeżeli zaprzestał jej używać przed upływem trzech lat licząc od daty zawieszenia, a nie likwidacji - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14.03.2013 r. nr ITPP1/443-146/13/TS.

Przeczytaj także: Ulga na zakup kasy fiskalnej: niekiedy konieczny zwrot

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej 24 kwietnia 2009 r., zaś ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej rozpoczęła od 01 maja 2009 r. Skorzystała jednocześnie z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Następnie dnia 27 kwietnia 2011 r. z przyczyn osobistych została zmuszona do zawieszenia działalności gospodarczej. Nie została ona przy tym już wznowiona, dnia 27 września 2012 r. firma została zlikwidowana. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy w takim przypadku winna oddać ulgę na zakup kasy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) i dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

fot. milatas - Fotolia.com

Kasa fiskalna

Podatnik, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej i jej nie wznowił, a zlikwidował, musi oddać ulgę na zakup kasy fiskalnej, jeżeli zaprzestał jej używać przed upływem trzech lat licząc od daty zawieszenia, a nie likwidacji.


Stosownie do zapisu art. 111 ust. 4 powołanej ustawy, podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Natomiast jak wynika z zapisu art. 111 ust. 6 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadku naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 1 i 2.

Użyty w powyższym przepisie termin „zaprzestanie użytkowania” nie został zdefiniowany w ustawie o podatku od towarów i usług, zatem należy odwołać się do definicji słownikowej. W znaczeniu Słownika Języka Polskiego (pod redakcją prof. M. Szymczaka, wyd. PWN, 1998 r.) „zaprzestać” oznacza przerwać jakąś czynność, zaniechać robienia czegoś.

W świetle powyższego, termin „zaprzestanie używania” zawarty w art. 111 ust. 6 ustawy należy interpretować w ten sposób, iż bez znaczenia pozostać muszą przyczyny, z jakich podatnik zaprzestał ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej, tzn. czy zaprzestanie używania było wynikiem nieumyślnego zdarzenia losowego, czy też wynikało bezpośrednio z zaplanowanego działania. Należy również przyjąć, że „zaprzestanie używania” kasy fiskalnej, o którym mowa w art. 111 ust. 6, oznacza sytuację, w której podatnik definitywnie, a nie czasowo zakończył używanie kasy fiskalnej.

Na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 2 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi przypadki, warunki i tryb zwrotu przez podatnika kwot, o których mowa w ust. 6, oraz inne przypadki naruszenia warunków związanych z ich odliczeniem (zwrotem), powodujące konieczność dokonania przez podatnika zwrotu, mając na uwadze okres wykorzystywania kas rejestrujących, przestrzeganie przez podatników warunków technicznych związanych z wykorzystywaniem tych kas oraz konieczność zapewnienia kontroli realizacji nałożonego na podatników obowiązku zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadku naruszenia warunków związanych z odliczeniem (zwrotem) tych kwot.

Kwestie rozliczenia wydatków poniesionych w związku z nabyciem urządzeń fiskalnych, w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 163).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: