eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwalczanie wyłudzeń VAT będzie skuteczniejsze

Zwalczanie wyłudzeń VAT będzie skuteczniejsze

2014-09-23 00:12

Zwalczanie wyłudzeń VAT będzie skuteczniejsze

Odwrócony VAT coraz bliżej © Atelier W. - Fotolia.com

Wprowadzenie do porządku prawnego rozwiązań mających ułatwić walkę z przestępstwami podatkowymi, w szczególności z wyłudzeniami VAT jest coraz bliższe. Ministerstwo finansów przesłało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji o podatku od towarów i usług.

Przeczytaj także: VAT: handel towarami wrażliwymi z obostrzeniami

Rządowy projekt nowelizacji ma na celu ograniczenie patologii związanych z obrotem niektórymi towarami (tzw. towarami wrażliwymi), a w szczególności procederu wyłudzania zwrotu podatku VAT. Nowelizacja rozszerza zakres stosowania tzw. odwróconego VAT-u. Odwrócone obciążenie VAT polega na obowiązku odprowadzenia tego podatku nie przez sprzedawcę, ale nabywcę danego towaru lub usługi. Dotychczas odwrócony VAT dotyczy między innymi obrotu uprawnieniami do emisji CO2, złomem, niektórymi surowcami wtórnymi czy niektórymi wyrobami stalowymi.

Nowelizacja rozszerza stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia wobec złota w postaci surowca lub półproduktu (o próbie 325 tysięcznych lub większej), niektórych towarów ze stali, telefonów komórkowych, w tym smartfonów, komputerów przenośnych takich jak tablety, notebooki, laptopy oraz konsol do gier.

Mechanizm odwróconego VAT będzie stosowany wobec transakcji pomiędzy firmami zarejestrowanymi jako podatnicy V AT, w przypadku dostaw telefonów komórkowych (w tym smartfonów), komputerów przenośnych oraz konsol do gier również do dostaw dokonanych na rzecz jednego nabywcy przez jednego dostawcę w danym dniu o wartości przekraczającej kwotę 20.000 zł netto.

Sprzedawcy wspomnianych wyżej wyrobów będą mieli obowiązek składania informacji podsumowujących dla transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Skorygowana o te wyroby będzie również lista towarów objętych tak zwaną odpowiedzialnością solidarną. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że w obrocie między firmami kupujący towar może solidarnie i proporcjonalnie odpowiadać za zobowiązania podatkowe sprzedawcy. Oznacza to, że jeśli np. sprzedawca nie odprowadzi podatku VAT od sprzedanego towaru, to obowiązek taki spocznie na nabywcy. W normalnych warunkach za odprowadzenie VAT odpowiada tylko sprzedawca.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: